26 Ocak 2020, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Afyon, Sultan Dağı Gelincikana Zirvesi.."26 Ocak 2020, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Afyon, Sultan Dağı Gelincikana Zirvesi.."


Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.


Bu satır Profesyonel Pazar Yürüyüşü ile ilk defa karşılaşacaklar içindir;
Profesyonel Pazar yürüyüşleri gerçekten yürüme sporunu amatörce ama ciddiyetle yapmak isteyenler içindir. Doğada uzun mesafe yürüyüşleri zor bir spor etkinliğidir. Kas gücüyle değil kafayla yapılır. Rotaların özenle hazırlanması ve icrası kesinlikle bu sporu yaparken iliklerimize kadar hissettiğimiz amatör ruh ve duyguların bir salise dahi bozummaması içindir. Kesinlikle para kazanmak amacı ile takvim yapraklarına yerleştirilmiş bir Tur organizasyonu değildir. Katılımcılar bunu bilen seçkin, profesyonel yürüyüşçülerden oluşmaktadır. Kendini dağcı, dağcılığı da çok özel bir meziyet, daha da anlaşılır söyleyelim marifet zannedenlere, özellikle vesikalılara göre hiç değildir.

Yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koyarız. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olur.

Bu hafta Afyon semalarında hava parçalı bulutlu, bol güneşli bir tablo sunuyor. Yani seçkin Pazar yürüyüşçülerini bekleyen manzarası, görseli ve tırmanması çok keyifli bir iklim var Afyon, Sultan Dağı Gelincikana Zirvesi yolunda.
Rotamıza Afyon, Çay ilçesi Deresinek köyünden gireceğiz. Deresinek köyü 1200 rakımda. Gelincikana eteklerinden gelen bir dere ve ayrılmaz arkadaşı yol bir müddet bizi ağırlayacak. Dağın altına geldiğimizde sağ ve sol olarak iki vadi çıkacak karşımıza. İki vadiarasındaki sırta dik bir tırmanış yapacağız. Kaygan ve hareketli taşların arasında yavaş yavaş yükselip sırtın başını bulduktan sonra 2100 metreye kadar sağımızda nefis manzaralar veren zirveyi seyrederek rahat bir tırmanış yapacağız. 2100 metreden sonra 2580 rakımlı zirveye dağın güney yüzünü kullanarak arkamızda bıraktığımız fazla göre daha dik bir tırmanışa başlayacağız. Zirveye çıktığımızda saatlerimiz 16:00 yı gösteriyor olacak. Zirve sonrası aynı rotayı kullanarak Deresinek köyüne dönüş yapacağız.

Kızılay'dan sabah 06:00'da çıkarız yola. Kahvaltı durağımız Sarının yeridir.

Pazar doğa yürüyüşlerinde amaç tıpkı Cumartesi yürüyüşlerinde olduğu gibi kişinin tek başına ya da bu alanda faaliyet gösteren ticari işletmelerin hiç bir zaman içine giremeyeceği orman dokularını mevsimin tam da göbeğinde en taze heyecan dolu şekliyle, her adımından büyük keyif alacağı bir coğrafya ve yükseltide hayatının rutini haline getirdiği gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk dakikadan bitiş noktasına kadar amatör duygular içinde hem güzel manzaraları doya doya iliklerine işlemek hem gün boyu orta şiddette bir spor yapmak ve hem de şehir hayatının ruhuna yapıştırdığı kötü kırıntıları yüksek bovis değerleri ile rehabilete atmek, günü ve tabi ki hayatı enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır. Fakat Pazar rotalarında sürpriz ve adrenalin ölçüsü tahminlerin çok üzerindedir.

Doğa yürüyüşlerinin zorluk derecesi;
Doğa yürüyüşleri alışkın olmayan birisi için başlangıçta zor bir spordur. Çünkü sabah saat 10:00 ile akşam 17:00 aralığında, gün boyu neredeyse hiç durmadan yirmi kilometrelik engebeli bir arazide yürümek zordur. Ve fakat düzenli doğa yürüyüşü yapan insanlar bir müddet sonra nikotin bağımlılığı gibi böylesi yürüyüşlerin bağımlısı olmaktadırlar. Doğada doğaçlama yapılan iniş ve çıkışlar kimi zaman zordur, kimim zaman da kolay, fakat her şekilde de doğaya ayırdığınız o en kutsal gününüzün en güzel anlarıdır.

Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " her kim katıldıysa o kişiyi hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Doğada Tur atılmaz. Yürüyüşçüler her zaman kendilerini orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklayarak gelirler. O gün o ortama bedenini yorarak ruhunu dinlendirmeye gelmiş hiç kimse "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." söylem ve serzenişleriyle rahatsız edilmez. Yarı yoldan dönülmez. Yürüyemeyenler için traktör vs...çağırılmaz.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile doğa yürüyüşlerinde başarılı olurlar. Ama unutulmamalı ki yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar ise bu yaşam şeklini değiştirmedikleri sürece doğaya çıkmasınlar. Hiç bir zaman tavsiye edilmez.

26 Ocak 2020 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saati 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


Başlama saati : 10:30
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:00
Toplam; 20 - 23 Kilometre aralığındadır.