25 Ocak 2020 ; Cumartesi
"Bolu, Dörtdivan Sarıalan Yaylası - Karapınar Yaylası - Çaygökpınar Yaylası"25 Ocak 2020; Cumartesi
"Bolu, Dörtdivan Sarıalan Yaylası - Karapınar Yaylası - Çaygökpınar Yaylası"Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Bu hafta Bolu, Dörtdivan Sarıalan Yaylası - Karapınar Yaylası - Çaygökpınar Yaylası rotamızda yine beyaz elbiselerini giymiş dev göknarlar arasından geçerek Dorukkaya zirvesinin altındaki 2150 rakımlı kayalık tepeye çıkıcak, ardından dibindeki Karapınaryaylasından geçerek Aladağ gölü yönünde nefis bir orman inişi yapacağız.

Yürüyüşe başlayacağımız nokta Dörtdivan-Kartalkaya ve Bolu-Kartalkaya yollarının kesiştiği, Berk yaylasının önü olacak. Hediklerimizi takarar önce Sarıalan yaylasına orman içinde güzel bir yan geçiş yapacağız. Sarıalan yaylasından itibaran Dorukkaya yönünde uzun bir orman yoluna düşerek çıkış yolculuğumuza bu yolda devam edeceğiz. Sarıalan yaylası ile Kartalkaya pistler arasında ATV'lerle gidip gelenlerin açtığı yolda karla fazla uğraşmadan rotah bir tempoda yürüyeceğiz. 1750 metrelere kadar malum yolda, devasa göknarlar arasında keyifle yükseldikten sonra karşılaşacağımız yol ayrımlarından birisinde Dorukkaya zirvesisinin kuzeyindeki 2150 rakımlı kayalık tepe yönündeki orman patikasına gireceğiz ve kayalık zirveye kadar 400 metrelik bir yükseliş yapacağız. Rotamız kayalık zirveden sonra son derece rahat ve keyifli bir iniş şeklinde sürecek. Önce Karapınar yaylasına uğrayacağız. Yayladan sonra gireceğimiz orman yolu ve doğaçlama orman içi geçişlerimizle derinliği yaklaşık bir metreyi bulan karda yine unutulmaz bir gün yaşayacağız.

Evet, yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koyarız. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olur.

Kızılay'dan sabah 06:00'da çıkarız yola. Kahvaltı durağımız Sarının yeridir..

Cumartesi doğa yürüyüşlerimizde amaç kişinin tek başına ya da bu alanda faaliyet gösteren ticari işletmelerin hiç bir zaman içine giremeyeceği orman dokularını mevsimin tam da göbeğinde en taze heyecan dolu şekliyle, her adımından büyük keyif alacağı bir coğrafya ve yükseltide hayatının rutini haline getirdiği gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk dakikadan bitiş noktasına kadar amatör duygular içinde hem güzel manzaraları doya doya iliklerine işlemek hem gün boyu orta şiddette bir spor yapmak ve hem de şehir hayatının ruhuna yapıştırdığı kötü kırıntıları yüksek bovis değerleri ile rehabilete atmek, günü ve tabi ki hayatı enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Doğa yürüyüşlerinin zorluk derecesi;
Doğa yürüyüşleri alışkın olmayan birisi için başlangıçta zor bir spordur. Çünkü sabah saat 10:00 ile akşam 17:00 aralığında, gün boyu neredeyse hiç durmadan yirmi kilometrelik engebeli bir arazide yürümek zordur. Ve fakat düzenli doğa yürüyüşü yapan insanlar bir müddet sonra nikotin bağımlılığı gibi böylesi yürüyüşlerin bağımlısı olmaktadırlar. Doğada doğaçlama yapılan iniş ve çıkışlar kimi zaman zordur, kimim zaman da kolay, fakat her şekilde de doğaya ayırdığınız o en kutsal gününüzün en güzel anlarıdır.

Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " her kim katıldıysa o kişiyi hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Doğada Tur atılmaz. Yürüyüşçüler her zaman kendilerini orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklayarak gelirler. O gün o ortama bedenini yorarak ruhunu dinlendirmeye gelmiş hiç kimse "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." söylem ve serzenişleriyle rahatsız edilmez.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile doğa yürüyüşlerinde başarılı olurlar. Ama unutulmamalı ki yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar ise bu yaşam şeklini değiştirmedikleri sürece doğaya çıkmasınlar. Hiç bir zaman tavsiye edilmez.

25 Ocak 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saati 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 17:00
Ankara'ya varış : 21:00
Toplam; 15 - 17 Kilometre aralığındadır.