18 Ocak 2020 ; Cumartesi
"Eskipazar, Şevkiler köyü - Mengen, Çayköy "18 Ocak 2020; Cumartesi
"Eskipazar, Şevkiler köyü - Mengen, Çayköy "Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Bu hafta yürüyüş coğrafyamızda hava hareketleri çok sakindi. Hafif yağmur, yukarılara hafif kar ile başladı ve sonra güneşli, parçalı bulutlu günlere geçiş yaptı. Hava sıcaklığı da gün içinde ortalama 8 ile 4 arasında değişti. Yani yürüyüş yapacağımız yerlerde özellikle rotaların güney taraflarında ağaçları kapatan o nefis kar görüntüsü büyük ihtimalle eridi. Kuzey taraflarında ise güneş olmadığı için büyük ihtimalle duruyor. Kar kalınlığını da ortalama 60 ile 30 santim aralığında tahmin ediyorum. Hal böyle olunca hem yürümekten keyif alalım hem de güzel görüntüler görüp mutlu olalım için yine güzel bir çizgi çizdim Eskipazar ile Mengen arasında. Rotamız; Eskipazar, Şevkiler köyü - Mengen, Çayköy "

Yürüyüşe başlayacağımız köy Karabük, Eskipazar Şevkiler köyü. Rakım 1280. En yüksek noktası 1800 olan tepenin güneyinde yerleştiği için yürüyüşün il bir saatinde çok az bir kar ile muhatap olacağız. Yükseldikçe kar miktarı artacak fakat hedik kullanmayı gerektirecek derinlikte olduğunu düşünmüyorum. 1280 Rakımlı Şevkiler köyünden kuzey-batı yönünde yayla yolunda yavaş yavaş yükselerek başlayacağız yürüyüşümüze. İlk durağımız Dökük yaylası. Rakım 1430. Yayladan itibaren yükseldiğimiz tepenin kuzeyine geçmiş olacağız. Doğal olarak hem ağaçları hem de zemini daha karlı bir bölgedeyiz artık. Yayladan sonra önümüzde Soğucak yaylası olacak. Yavaş yavaş günün en yüksek noktasına doğru yükseleceğiz. Soğucak yaylasına hep orman içlerinde gittik geçmiş yıllarda. Bu sefer yaşlı göknar ağaçlarının arasından ağır ağır sıyrılarak en yüksek noktaya çıkıp tepeden ineceğiz. Cumartesi gününün güneşli ve biraz da parçalı bulutlu olduğu meteorolojik bilgisinden yola çıkarsak. Soğucak yaylasına doğru geçiş yapacağımız tepede sisli, güneşli karışık bir manzara ile karşılaşacağız fikrindeyim. Rotanın görsel faslı böyle dalgalı bir şekilde hayatımıza tatlı dokunuşlar yapıyorken fiziksel bölümü soğucak yaylasından sonra devasa göknar ağaçlarına yavaş yavaş veda ediyorken Mengen sınırları içinde kalan Çay köyü ve Karaşeyhler köyüne kadar yapraklarını dökmüş kayın ormanında iniş şeklinde sürüyor. Gün boyu güzel bir tempoda sürecek yürüyüşümüzde kar kalınlığı ve bize yaşatacağı eziyetin şiddetine göre 15 ile 20 kilometre aralığında bir mesafe yürümüş olacağız.

Evet, yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koyarız. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olur.

Kızılay'dan sabah 06:00'da çıkarız yola. Kahvaltı durağımız Sarının yeridir..

Cumartesi doğa yürüyüşlerimizde amaç kişinin tek başına ya da bu alanda faaliyet gösteren ticari işletmelerin hiç bir zaman içine giremeyeceği orman dokularını mevsimin tam da göbeğinde en taze heyecan dolu şekliyle, her adımından büyük keyif alacağı bir coğrafya ve yükseltide hayatının rutini haline getirdiği gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk dakikadan bitiş noktasına kadar amatör duygular içinde hem güzel manzaraları doya doya iliklerine işlemek hem gün boyu orta şiddette bir spor yapmak ve hem de şehir hayatının ruhuna yapıştırdığı kötü kırıntıları yüksek bovis değerleri ile rehabilete atmek, günü ve tabi ki hayatı enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Doğa yürüyüşlerinin zorluk derecesi;
Doğa yürüyüşleri alışkın olmayan birisi için başlangıçta zor bir spordur. Çünkü sabah saat 10:00 ile akşam 17:00 aralığında, gün boyu neredeyse hiç durmadan yirmi kilometrelik engebeli bir arazide yürümek zordur. Ve fakat düzenli doğa yürüyüşü yapan insanlar bir müddet sonra nikotin bağımlılığı gibi böylesi yürüyüşlerin bağımlısı olmaktadırlar. Doğada doğaçlama yapılan iniş ve çıkışlar kimi zaman zordur, kimim zaman da kolay, fakat her şekilde de doğaya ayırdığınız o en kutsal gününüzün en güzel anlarıdır.

Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " her kim katıldıysa o kişiyi hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Doğada Tur atılmaz. Yürüyüşçüler her zaman kendilerini orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklayarak gelirler. O gün o ortama bedenini yorarak ruhunu dinlendirmeye gelmiş hiç kimse "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." söylem ve serzenişleriyle rahatsız edilmez.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile doğa yürüyüşlerinde başarılı olurlar. Ama unutulmamalı ki yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar ise bu yaşam şeklini değiştirmedikleri sürece doğaya çıkmasınlar. Hiç bir zaman tavsiye edilmez.

18 Ocak 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saati 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 17:00
Ankara'ya varış : 21:00
Toplam; 15 - 20 Kilometre aralığındadır.