24 Şubat 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Abant, Dereceören köyü - Mangırlar Yaylası - Feruz Yaylası - Kel tepe - Bulanık Yaylası - Samat Yayalsı"24 Şubat 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Abant, Dereceören köyü - Mangırlar Yaylası - Feruz Yaylası - Kel tepe - Bulanık Yaylası - Samat Yayalsı"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu hafta bütün yürüyüş bölgelerimiz Cuma gününden itibaren yoğun kar yağışlı. Yeni, taze kar yağdığında güzel manzaralar veren biryer biliyorum. Abant, Dereceören köyü - Mangırlar Yaylası - Feruz Yaylası - Kel tepe - Bulanık Yaylası - Samat Yayalsı arasında. Rotamızda Profesyonel Doğa Yürüyüşü yapmak için uygun şartlar oluşmuş durumda.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığı ortalama -3 ile 0 derece arasında seyredecek. Çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven ( gerekirse çift ), bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı Ankara'daki buluşma noktamızdan saat 06:00'da hareket edeceğiz. Sarı'da kahvaltı ve Bolu üzerinden Dereceören köyüne geçec eğiz. Dereceören köyüne kadar köy yolunda bir yürüdükten sonra 1000 rakımdaki Dereceören köyünde hediklerimizi takıp orman yolunda ve bir müddet sonra da orman içinde doğaçlama bir çıkış ile 1500 rakımdaki Mangırlar yaylasına ulaşacağız. Yani 1,5 kilometrede 500 metre irtifa alacağız. Mangırlar yaylasından sonra orman örtüsü yavaş yavaş azalacak ve kalkacak. Biz de üzerinde bulunduğumuz tepenin en doğu ucundan batısına doğru daha sakin bir tempoda yükselmeye devam edeceğiz. Abant keltepenin en yüksek noktası 1800 yükseltide. Biz doğrudan tepeye yönelmeden evvel güneydoğu tarafındaki 1700 rakımlı Feruz yaylasına uğrayacağız. Yayladan sonra arkasındaki Mudurnu'nun diğer yaylalarını gören bir noktadan Kel tepe doruk noktasına doğru 100 metrelik bir yükseliş yapacağız. Doruk noktasından sonra önce Bulanık yaylasına ardından da Samat yaylalarına geçeceğiz. Samat yaylasından sonra Abant gölü yönünde değil, Samat yaylasının altında Abant yoluna çıkan derin ve ıssız vadiye gireceğiz. Burada eski orman yolunda dereyi takip ederek yine muhteşem kış ve orman görüntüleri eşliğinde Abant yoluna ineceğiz.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok rahat bir rotadır. Rotaya 1000 metre irtifadan başlayacağız. Dereceören köyüne doğru köy yolunda 150 metre yükselip sonra yine bin metreye ineceğiz. Sonra Köyden Mangırlar yaylasına 1,5 km'de 500 metre dik tırmanış yapacağız. Devamında kalan 300 metreye 4 kilometrede yavaş yavaş yükseleceğiz. Doruk noktasından sonra rotamız ortalama 2 metre karda 1100 metreye kadar iniş şeklinde devam edecek.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.
Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, düzenli şehir sporu yapanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

24 Şubat 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 10:30
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:00
Toplam; 15 - 17 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.