10 Şubat 2019, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Bolu, Dörtdivan, Düger Yaylası - Aladağ Yaylası - Saçlık Tepesi"10 Şubat 2019, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Bolu, Dörtdivan Dörtdivan, Düger Yaylası - Aladağ Yaylası - Saçlık Tepesi"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Geçen hafta Boztepe'ye yaptığımız tırmanış gibi bu hafta da Bolu Aladağların 2019 Kışı boyunca hepsine çıkmayı hedeflediğimiz 2300'lük doruklarından bir diğerine daha yol alacağız. Dörtdivan, Düger Yaylası - Aladağ Yaylası - Saçlık Tepesi rotamızda.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığı 0 ile 10 derece arasında seyredecek olmasına rağmen çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven ( gerekirse çift ), bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı Ankara'daki buluşma noktamızdan saat 06:00'da hareket edeceğiz. Sarı'da kahvaltı ve Dörtdivan üzerinden rotamızın başladığı noktaya geldiğimizde saatimiz 09;30 olacak. Yürüyüşe başlayacağımız noktanın deniz seviyesine yüksekliği 1350 metre. Yerdeki kar durumuna göre hediklerimizi kuşanarak yol boyunca önce Aladağ yaylasına kadar rahat bir tempoda ısınacağız. Saçlık zirvesine yaz ve sonbahar sonu olmak üzere birkaç kez tırmanış yaptık. Ortalama 2-3 metre karın hakim olduğu bir mevsimde ilk denememiz olacak ve bu denememizde her zaman kullandığımızdan farklı bir rota kullanacağız. 1530 rakımdaki Aladağ yaylasında kısa bir nefeslenme ve takviye besin paylaşımının ardından orman içine girerek 2300 mevkideki Saçlık zirvesine doğru tırmanışımıza başlayacağız. Çok güzel bir sırttan yavaş yavaş ve fakat dik ve sert bir yükseliş yapacağız. Zirve sonrasında daha evvelki çıkışlarımızda kullandığmız rota üzerinden Düger yaylasına doğru her zamanki gibi hızlı bir dönüş yapacağız.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için herzamanki gibi çok rahat bir rotadır. Rota yine iki bölüm. Birinci bölüm 1300'lü rakımdan 2300'lük Saçlık zirvesine kadar ortalama 2 metre kar derinliğinde, hediklerimizle 1000 metre yükseliş. İkinci bölüm çok ani ve kısa bir mesafede yine karlı ormanda 1000 metre iniş şeklinde cereyan edecek.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.
Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, düzenli şehir sporu yapanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

10 Şubat 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 09:30
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:00
Toplam; 15 - 17 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.