03 Şubat 2019, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Bolu, Dörtdivan Çetikören köyü - Kirazlı Yaylası - Asarlık Tepesi, Tepegöl - Aktaş Yaylası - Boztepe - Çiçekli Yayla - Köroğlu Deresi"03 Şubat 2019, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Bolu, Dörtdivan Çetikören köyü - Kirazlı Yaylası - Asarlık Tepesi, Tepegöl - Aktaş Yaylası - Boztepe - Çiçekli Yayla - Köroğlu Deresi"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu hafta da meteorolojik veriler yurt genelinde yumuşak ve Cuma günü alçaklarda yağmur, yükseklerde kar yağışlı, Cumartesi-Pazar günlerinde ise bol güneşli, az biraz bulutlu bir hava durumunu tarif ediyor. Haftanın Pazar rotasını mecburen yine 1500 ile 2300 metreler arasından seçmemiz gerekiyor. Bir de alışmışız her yürüyüşte nefis görüntüler seyretmeye, mecburen rotamız yine bir efsane olacak. Bolu, Dörtdivan Çetikören köyü - Kirazlı Yaylası - Asarlık Tepesi, Tepegöl - Aktaş Yaylası - Boztepe - Çiçekli Yayla - Köroğlu Deresi işte tarife en uygun rotadır.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığı 10 ile 17 derece arasında seyredecek olmasına rağmen çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven ( gerekirse çift ), bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı Ankara'daki buluşma noktamızdan saat 06:00'da hareket edeceğiz. Sarının yerinde kahvaltının ardından yolculuğumuzun kalan bölümü bir saat sürecek. Dörtdivan, Çetikören köyü, Kirazlı yaylasına gelmeden uygun noktada ineceğiz minibüsümüzden. Hazırlıklarımızı tamamlayıp, karda batmadan ve kolay yürüyebilme paletlerimizi taktıktan sonra 1350 yükseltideki yayla yolunda yavaş yavaş ısınma yürüyüşü ile başlayacağız. Kısa bir müddet yolda ısındıktan sonra karlı göknar ormanını girerek 1850 metredeki platoya doğru 500 metrelik hızlı bir yükseliş yapacağız. Hava durumu bilgilerinden yola çıkarak ulaşacağımız platoda bizi nefis bir havada asil göknar ağaçları karşılayacak. Platodan sonra orman içi patikasında hafif tempoda yükselmeye devam edeceğiz. Bu yükselişimiz 3 kilometrelik yatayda 80 metre kadar dikey bir profil çıkartacak karşımıza. Yan 1850 metreden 1930 metredeki Aktaş yaylasına çıkışımız 3 kilometre sürecek. Yine otantik ve her doğa yürüyüşçüsünün mutlaka yaşaması lazım gelen en az 2,5 metre kar ile örtülü bu yayladan sonra orman yavaş yavaş tükenecek. Kayalıkların arasından kıvrılan benbeyaz dünyanın, sanal patikasını izleyerek 2300 metreye kadar yükseleceğiz. Günün en üst noktası olacak burası. Bulutlar, güneş, mavi ve beyaz... uzun bir aradan sonra tertemiz, pırıl pırıl manzaraya imza atan Köroğlu'na selam çakan bu zirvenin ardından önce Çiçekli yaylasına ardından da minibüsümüzün beklediği Köroğlu deresine doğru hızlı ve uzun bir iniş yapacağız.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için herzamanki gibi çok rahat bir rotadır. Rota yine iki bölüm. Birinci bölüm 1300'lü rakımdan 2300'lük Boztepe zirvesine kadar ortalama bir ile 2 metre aralığındaki kar derinliğinde, hediklerimizle 1000 metre yükseliş. İkinci bölüm çok ani ve kısa bir mesafede yine karlı ormanda 1000 metre iniş şeklinde cereyan edecek.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.
Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, düzenli şehir sporu yapanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

03 Şubat 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 09:30
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:00
Toplam; 15 - 17 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.