20 Ocak 2019, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Kındıra Yaylası - Dorukkaya Zirvesi - Çankaya - Karapınar Yaylası - Aladağ Gölü"20 Ocak 2019, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Kındıra Yaylası - Dorukkaya Zirvesi - Çankaya - Karapınar Yaylası - Aladağ Gölü"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu hafta da doğa yürüyüşü için yola çıkacağız ama yine geçenhafta olduğu gibi kuzey ormanlarını aratmayan görüntüleri ile harikulade bir buz müzesi yaşayarak döneceğiz şehrimize.
Yürüyüş koordinatlarımız ; Bolu, Kartalkaya civarlarında. Kındıra Yaylası - Dorukkaya Zirvesi - Çankaya - Karapınar Yaylası - Aladağ Gölü şeklinde olacak.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Ve dahası artık doğada Kış koşullarında yürüyoruz çantanıza fener, yedek pil, eldiven ( gerekirse çift ), bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı sarının yerinde kahvaltının ardından bir saat daha sürecek. Bolu, Dörtdivan üzerinden Kartalkaya yönünde yolculuğumuzu Kındıra yaylası girişinde 1550 rakımda sonlandıracağız. Hazırlıklarımızı tamamlayıp karda yürümemizi kolaylaştırıcak kar paletlerimizi taktıktan sonra Kındıra yaylası yönünde orman içine yürümeye başlayacağız. İçine gireceğimiz ormanda sırt hattını kullanarak, Kındıra yaylasını solumuzda tutarak Kartalkaya yönünde tonlarca kar ile yüklü dev göknar ağaçlarının arasından sıyrılarak yükseleceğiz. 1850 rakımda bizi bir orman yolu karşılayacak. Bu yolda kısa bir molanın ardından batı yönünde minik bir iniş ile Kartalkaya yolunu keserek karşımızdaki ormana giriş yapacağız. Bu giriş yine bizi göknar ağaçlarının arasında bol zigzaklı bir tırmanışa başlatacak. İlk etapta 1950 metreye geldiğimizde tepe biraz yumuşayacak. Sonra 1920 metreye doğru bir boyun geçişi yapacağız ve sonra tekrar orman içi tırmanışımıza devam edeceğiz ki bu da 2050 metreye kadar sürecek. 2050 metrede, ormanın tek tük ağaçlara dönmesi ile birlikte pist dışı kayan bordcuların arasına düşeceğiz. Zemin sertleşecek. kara daha az batacağız. Yavaş ve tempolu bir yükseliş ile bord pistini geride bırakacağız. Zaten Dorukkaya da bulunduğumuz kayalığın hemen arkasındaki tepecik olarak kendisini gösterecek. Kayalığın kenarından sıyrılarak Kayak pistini kesip Dorukkaya zirvesine ulaşacağız. Geçtiğimiz yıl aynı günlerde Resuldede zirvesine çıkıp oradan Dorukkayaya ulaşıp sonra da bu sefer tırmanış yaptığımız rotaya çok yakın noktalardan Sarıalan yaylasına iniş yapmıştık.
Hava durumu bilgilerine göre parçalı bulutlu, gökyüüzned mavi tonların aşağılarda ara ara dolaşan bulut kümelerinin ağırlıkta olduğu bir gün ve manzarada Dorukkaya zirvesinde kısa bir fotoğraf molasının ardından kuzey batı yönündeki 100 metre altımızda duran 2100 rakımlı kayalık tepe yönünde sırt hattını kullanarak iniş yapmaya başlayacağız. Sırtta yürüyeceğiz ve hava şartları değişmemiş olursa nefes kesen manzaraları fotoğraflamak için sık sık duracağız. Kayalık tepe, eski kayıtlarımı göre Çan kayalığı, altında Karapınar yaylası var. Halen kullanılan yaylanın doğusundan geçerek Aladağ gölü ile sarıalan yaylası arasında bir noktaya uzun ve keyifli orman içi inişimizi yaparak günü noktalayacağız.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. Rota iki bölüm. Birinci bölüm Dorukkaya zirvesine kadar ortalama yarım metre ile bir metre aralığında derinliğe sahip karlı arazide çıkış. Yaklaşık 700 metre irtifa alıyoruz. İkinci bölüm yine karlı ormanda 700 metre iniş şeklinde cereyan edecek.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık-dikik döner, filanca kebap, vs.. servisi yoktur. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, düzenli şehir sporu yapanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

20 Ocak 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:30

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 10:30
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:30
Toplam; 18 - 20 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.