13 Ocak 2019, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Ilgaz Geçidi - Küçük Hacet Zirvesi - Mülayim Yaylası"13 Ocak 2019, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Ilgaz Geçidi - Küçük Hacet Zirvesi - Mülayim Yaylası"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Görünüyor ki karlı, Güzel ve fakat uzun bir kış mevsimi yaşayacağız. Hazırlıklarımızı yaptık, biz derin karda yerli üretim hediklerimizle batmadan yürümeye hazırız.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Ve dahası artık doğada Kış koşullarında yürüyoruz çantanıza fener, yedek pil, eldiven ( gerekirse çift ), bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı yolumuz Çankırı'dan geçecek. Çankırı girişinde, Eldivan kavşağındaki malum yerimizde kahvaltı molasından sonra üstüne birbuçuk saatlik yolculukla Ilgaz geçidinde ineceğiz aracımızdan. Hazırlıklarımızı tamamlayıp yerli üretim hediklerimizi taktıktan sonra doğrudan bir metreye yakın derinlikteki kara dalarak başlayacağız yürüyüşmüze
Ilgaz geçidinden orman yolunu kullanarak Ilgaz ovasının başlarına kadar geleceğiz. Ovayı gördüğümüz noktada sol sırtı kullanarak orman içini kullanarak Çatal Ilgaz tepesinin Geyik geçidine yakın noktasına doğru yavaş yavaş yükseleceğiz. Geyik geçidinde kısa bir molanın ardından Ilgaz, Küçük hacet zirvesine yöneleceğiz. Zirve sonrasında varış noktamız güney aşağıdaki Mülayim yaylası olacak.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. Rotanın bütünü kısa - orta ölçekli iniş ve çıkışlarla süslüdür. İniş fasıllarında arazide sert keskin hareketler olabilir.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, düzenli şehir sporu yapanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

13 Ocak 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:30

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 10:30
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 22:30
Toplam; 18 - 20 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.