06 Ocak 2019, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Bolu, Merkeşler Köyü - Çal dağı Zirvesi - Hayranlar Köyü"06 Ocak 2019, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Bolu, Merkeşler Köyü - Çal dağı Zirvesi - Hayranlar Köyü"


Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu hafta Pazar Doğa Yürüyüşümüzde yine dik ve sert bir rota için hazırlanıyoruz. Bolu Merkeşler köyünden, köyün hemen burnunun dibindeki 1900 yükseltisindeki Çal dağına derin karda dik bir tırmanış yapacağız. Ve ardından kar örtüsü ile nefis görüntüler sunar Göknar ormanlarını adım adım yaşayarak Hayranlar köyüne ineceğiz.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Ve dahası artık doğada Kış koşullarında yürüyoruz çantanıza fener, yedek pil, eldiven ( gerekirse çift ), bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

İlkini geçtiğimiz hafta kullandığımız yerli malı hediklerimiz bu yürüyüşte de sırt çantalarımızda takılı olacak ve kar derinliğinin bizleri zorladığı anda devreye girecektir. Tamamı kendi üretimimiz hediklerimiz ortalama olarak yarım metre derinlikteki karda saatte 2,5-3 km sürat yapabilecek kadar bize yardımcı karda yürüme aparatlarıdır.
Pazar sabahı Sarının yerinde yapacağımız keyifli kahvaltının ardından bir saatlik yolculuk ile ulaşacağız Bolu, Merkeşler köyüne. Minibüsümüzden burada ineceğiz. Hazırlıklarımızı tamamlayıp, hediklerimizi çantalarımıza takarak 900 rakımlı Merkeşler köyünden 1900 rakımlı Çal dağına doğru süretle yükselen rotamıza gireceğiz. Rotamız iki bölüm. Birinci bölümde Çal dağının zirvesine kadar 1000 metrelik bir çıkış var. Bu yükselişi yaklaşık 3 kilometrede tamamlayacağız. Zirvede üç-beş kara fotoğraf arasının ardından zirvenin kuzeydoğusunda bulunan Merkeşler yaylasına geçeceğiz. Günün molasını Merkeşler yaylasında vereceğiz. Molanın ardından Hayranlar köyüne kadar biri uzun, yine 1000 metrelik bir iniş bekliyor olacak.

Elbette ki hepsinde olduğu gibi bu yürüyüşümüzde de mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde keyifli bir rotada enerji dolu, heyecanlı bir gün geçirmeyi hedefliyoruz.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cumartesi günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. Rotanın bütünü kısa - orta ölçekli iniş ve çıkışlarla süslüdür. İniş fasıllarında arazide sert keskin hareketler olabilir.

Hep söylüyorum, Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, düzenli şehir sporu yapanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

06 Ocak 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:30

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:30
Toplam; 20 - 23 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.