28 Nisan 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Bolu / Dörtdivan, Tekeköy - Çalköy - Kapaklı - Çetikören Yaylaları - Köroğlu Şelalesi - Yapraklı - Hokhok - Aktaş Yaylaları - Tepegöl - Çetikören Köyü"28 Nisan 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Bolu / Dörtdivan, Tekeköy - Çalköy - Kapaklı - Çetikören Yaylaları - Köroğlu Şelalesi - Yapraklı - Hokhok - Aktaş Yaylaları - Tepegöl - Çetikören Köyü"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu satır bizimle ilk defa karşılaşacaklar içindir;
Doğada uzun mesafe yürüyüşleri zor bir spordur. Kas gücüyle değil kafayla yapılır. Pazar rotalarımız çok zordur. Kendini dağcı zannedenlere, özellikle vesikalılara göre hiç değildir.

Bu hafta ilkbaharın en güzel yaşandığı rotalardan birisinden geçeceğiz. Aslında kış boyu aynı bölgede gezdik ve şimdi kıştan çıkış, bahara giriş halini yaşayacağız. Bolu / Dörtdivan, Tekeköy - Çalköy - Kapaklı - Çetikören Yaylaları - Köroğlu Şelalesi - Yapraklı - Hokhok - Aktaş Yaylaları - Tepegöl - Çetikören Köyü rotamızda.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığı 19-21 derece aralığında. Çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven, bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

Dörtdivan-Kartalkaya yolunda yürüyüşe başladıktan bir saat sonra ulaşacağımız Tekkeköy yaylası çok sık uğradığımız bildiğimiz yayla. Hemen dibindeki tepeye sardıracağız sonra. Doğuya doğru tırmanıp arkasına aşacak ve Köroğlu deresine kadar ineceğiz. Köroğlu deresini geçmek biraz meşakkatli olacak, deli akan dereyi ya paçaları sıvayıp geçeceğiz ya da botlarımızla öyle dalacağız. Sonra güzel bir patikada Köroğlu şelalesine doğru keyifle yükseleceğiz. En deli, en çılgın zamanının yaşayan köroğlu şelalesinden sonra üstündeki yapraklı yaylası mola yerimiz olacak. Mola zamanında bol ısırgan toplama fırsatı elimizde. Moladan sonra rotamız biraz Boztepe, biraz Hokhok yaylası yönünde yan yan devam ediyor. Sonra kısa ama güzel bir çıkışla Boztepenin kuzeybatı kenarından sıyırıp Aktaş yaylasına iniyoruz. Aktaş yaylası da bu kış uğradığımız yaylalardan birisi. Yayladan itibaren ormanlık alanda bir sırt patikası izleyerek Tepegöle ulaşıyoruz. Tepegöl yeni eriyen kar suları ile tam bir göl modunda. Tepegölden sonra eski bir dereyi takip ederek hızlı bir inişle bizi Çetikören köyüne götürecek orman yoluna iniyoruz.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok rahat bir rotadır. Ve fakat ciddi spor yapmayan, 10 kilometre yürüyüp 20 kilometre yürüdük havası basan ekipmanı tam, süslü yürüyüşçüler için hayatları boyunca imkansız bir rotadır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.
Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler ve temposunu artırmak isteyen, düzenli şehir sporu yapan ve bundan büyük zevk alanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " kaç kilometre yürüdük.. " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

28 Nisan 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 10:30
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:30
Toplam; 25-30 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.