14 Nisan 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Çamlıdere Güney köy - Benli yaylası - Eğriova Gölü - Saray yaylası - Kavak dağı - Beypazarı, Uruş Dereli köyü"14 Nisan 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Çamlıdere Güney köy - Benli yaylası - Eğriova Gölü - Saray yaylası - Kavak dağı - Beypazarı, Uruş Dereli köyü"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu satır bizimle ilk defa karşılaşacaklar içindir;
Doğada uzun mesafe yürüyüşleri zor bir spordur. Kas gücüyle değil kafayla yapılır. Pazar rotalarımız çok zordur. Kendini dağcı zannedenlere, özellikle vesikalılara göre hiç değildir.

Bu hafta için planımız Bolu Kıbrıscık Deveören köyünden yola çıkıp Köroğlu dağlarını aşarak Saçlık kayasında zirve yaptıktan sonra Dörtdivan'a inmekti. Fakat meteorolojik veriler Pazar günü için bol yıldırımlı ve bulutlu bir hava sunduğu için rotamızı Mayıs ayının ilk haftasına erteleyerik bir başka keyifli ve aynı zamanda da zor rotamızı devreye soktuk. Çamlıdere Güney köy - Benli yaylası - Eğriova Gölü - Saray yaylası - Kavak dağı - Beypazarı, Uruş Dereli köyü arasındayız. b

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığı 15-19 derece aralığında. Sağnak ve gökgürültülü yağmur ihtimalı yüksek. Çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven, bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı Ankara'daki buluşma noktamızdan saat 06:00'da hareket edeceğiz. Sarı'da kahvaltı ve Çamlıdere üzerinden ulaşacağımız Güney köyde ineceğiz. Yürüyüşümüz 1200 rakımlı Güneyköyden Benli yaylasına doğru Güneyköyün yaylası yolunda çıkış şeklinde başlayacak. Benli yaylası 1600 rakımda. Yaylaya ulaştıktan sonra 1500 rakımlı Eğriova gölüne keyifli bir tempo ile devam edeceğiz. Eğriova gölünde kısa bir fotoğraf molasının ardından 1700 rakımlı Saray yaylasına 6 kilometre yolumuz var. Yaylada günün molasını vereceğiz. Moladan sonra güzel bir sırtı takip ederken, yılkı atlarını uzaktan seyrederek 1900 rakımlı Kavak tepesine yöneleceğiz. Kavak tepesine çıkışımız çok rahat ve kolay olacak. Zirveden sonra dev göknar ağaçlarının arasından hızlı bir iniş yaparak bizi Dereli köyüne götürecek bülbül sesleri ile yankılanan vadinin başına ineceğiz. Sıradışı, hoş kaya şekillerinin olduğu vadide çok eski bir patika ile günü bitireceğiz. Beypazarı, Uruş Dereli köyündeyiz. Ama sanki Doğu karadenizin nefis yaylalarından birindeyiz.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok rahat bir rotadır. Ve fakat ciddi spor yapmayan, 10 kilometre yürüyüp 20 kilometre yürüdük havası basan ekipmanı tam, süslü yürüyüşçüler için hayatları boyunca imkansız bir rotadır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.
Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler ve temposunu artırmak isteyen, düzenli şehir sporu yapan ve bundan büyük zevk alanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " kaç kilometre yürüdük.. " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

14 Nisan 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 10:30
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:30
Toplam; 25-28 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.