07 Nisan 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Devrek Karadere köyü - Yeşilöz köyü - Adatepe Gözetleme Kulesi - Adatepe, eski kilise - Akçabey köyü"07 Nisan 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Devrek Karadere köyü - Yeşilöz köyü - Adatepe Gözetleme Kulesi - Adatepe, eski kilise - Akçabey köyü"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Nisan ayı ile birlikte Haziran ayına kadar her hafta Pazar günleri yine sıradışı rotalarda yürüyeceğiz. Ve işte o sıradışı rotalardan ilkini bu hafta Devrek Karadere köyü - Yeşilöz köyü - Adatepe Gözetleme Kulesi - Adatepe, eski kilise - Akçabey köyü arasında hazırladım.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığı yürüyüşe başlayacağımız saatlerde 10, günün devamında en yüksek 20 derece olacak. Siz yine de çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven, bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı Ankara'daki buluşma noktamızdan saat 06:00'da hareket edeceğiz. Sarı'da kahvaltı ve Gerede, Mengen, Gökçesu üzerinden Yedigöller yolunda, Karadere köyünde yolculuğumuzu sonlandıracağız. Rotamızın tamamı orman içinde, orman yollarında ve köylere uğrayarak geçecek ve fakat mutlaka orman içi doğaçlama iniş veye çıkışlar yapacağız. Yürüyüşümüze Mengen ve Devrek Yedigöller yolu üzerindeki son yerleşim yeri olan Karadere köyünden başlayacağız. Hemen köyden itibaren ormana gireceğiz ve köyün dibinden yükselen tepeye doğru orman içi patikayı kullanarak sağlam bir çıkış ile işe başlayacağız. Varacağımız noktanın deniz seviyesine yüksekliği 900 metre. Ee tabii 200 rakımdaki Karadere köyünden yola çıkınca yükselişimizç 600-700 metreyi bulacak. Doruğun hemen altında, Kuzeyimizde Devrek yönetimine bağlı Yeşilöz köyü bulunuyor. Aradaki vadileri görmeyip tam karşımıza baktığımızda üç hafta evvel zirve yaptığmız ve tabi ki batı Karadeniz kıyılarının Anadoluya doğru ilk zirvesi olan 1600 rakımlı Kızkulak tepesi bulunuyor. Bulunduğumuz yükseltiden Yeşilöz ve Adatepe köyleri arasındak bir boğaza doğaçlama iniş yapacağız. Boğazdaki orman yolundan Adatepe köyüne doğru güzel, orta halli bir çıkış ile yolculuğumuza devam edeceğiz. Adatepe köyüne gelmeden uygun bir noktadan sağımızdaki orman arazisine girerek hızlı bir yükseliş yapacağız. Bu yaklaşık bir saat sürecek. Varış noktamız manzarası ile büyüleyici bir etkiye sahip orman gözetleme kulesi olacak. Molamızı da bu kulede vereceğiz. Mola sonrasında Adatepe köyüne ineceğiz. Üç hafta evvel yürüyüşe başladığımız köyde Muhtar demişti ki " Burada Roma döneminden kalma kilise ve bilimum yapılar ve kalıntıları var." işte o kalıntılara uğrayacağız. Sonra Adatepe köyünün aşağı mahallesine geçeceğiz. Sularımızı tazeleyip güneyindeki sırta çıkıp orman içine dalacacağız. İzleyeceğimiz patika ve doğaçlama yöntemler ile Devrek çayının dibine kadar ineceğiz. Halen Devrek sınırları içerisindeyiz. Çayı Bolu yönünde takip ettiğimizde ise varacağımız köy Akçabey. Minibüsümüz burada olacak.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok rahat bir rotadır. Kar olmayacağı için yüksek tempoda, keyifle yükselme ve yürüme rotasıdır. Rotaya 200 metre yükseltiden gireceğiz. İlk bir buçuk saatlik bölümde en yüksek 950 metre irtifaya yükselip daha sonra 1000 metre irtifadaki orman yangın gözetleme kulesinin bulunduğu tepe ile aramızdaki yol ayrımına, yani 700 metreye ineceğiz. Yol ayrımından sonra hedefimiz o kule. 300 metre yükseleceğiz. Sonra altındaki köye 100 metre ineceğiz. Ve son olarak 100 metre yükselip finale doğru 600 metre iniş yapacağız.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.
Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, düzenli şehir sporu yapanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

07 Nisan 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 10:30
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:30
Toplam; 25-28 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.