05 Mayıs 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Çamlıdere, Akyarma E5'ten Gerede Karapazar'a Kızılcahamam, Çamlıdere, Gerede Yaylaları "05 Mayıs 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Çamlıdere, Akyarma E5'ten Gerede Karapazar'a Kızılcahamam, Çamlıdere, Gerede Yaylaları"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu satır bizimle ilk defa karşılaşacaklar içindir;
Doğada uzun mesafe yürüyüşleri zor bir spordur. Kas gücüyle değil kafayla yapılır. Pazar rotalarımız çok zordur. Kendini dağcı zannedenlere, özellikle vesikalılara göre hiç değildir.

Bu hafta tam bir ilkbahar rotası yürüyeceğiz Çamlıdere - Gerede arasında, Cankurtaran bölgesindeki yaylalarda.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığı 19-21 derece aralığında. Çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven, bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı kahvaltı noktamız sarınınyeri. Kuvvetli ve keyifli kahvaltı sonrası yarım saatlik yolculuk ile E5 karayolu akyarma mevkiinde ineceğiz minibüsümüzden. Bugün bizi uzun, ormanlık tepelerde bol iniş ve çıkışlı tam bir ilbahar rotası bekliyor olacak. Yürüyüşe başlar başlamaz içine gireceğimiz ilk yayla Gebeler olacak. Yaylanın içinden geçip ormana girecek, tepenin arkasındaki Meşeler yaylasına ineceğiz. Burada biraz ormanyolunu kullancak sonra tekrar bir tepeye sardıracağız. Arkasındaki yayla Yukarı ovacık yaylası. Yayladan orman içine giren patikayı takip edeceğiz. Önce bir boyuna ardandan bir tepeye çıkartacak patika bizi. Sonra Aşağı ovacık yaylası. Aşağı ovacık yaylasından itibaren Gerede sınırları içindeyiz. Derin orman içlerine girip girip çıkarak tempolu bir şekilde yolumuza devam ederken rota boyunca çok fazla 50-100 metrelik iniş ve çıkışlar yaşayacağız ama uzun dik çıkışlar bu etkinlikte olmayacak. Gerede - Çamlıdere arasındaki eski yeni bir çok yayla ve yayla gölüne uğrayarak Cankurtaran bölgesine geçecek ve Karapazar köyünde yürüyüşümüzü bitireceğiz.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok rahat bir rotadır. Ve fakat ciddi spor yapmayan, 10 kilometre yürüyüp 20 kilometre yürüdük havası basan ekipmanı tam, süslü yürüyüşçüler için hayatları boyunca imkansız bir rotadır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.
Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler ve temposunu artırmak isteyen, düzenli şehir sporu yapan ve bundan büyük zevk alanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " kaç kilometre yürüdük.. " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

05 Mayıs 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 09:00
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:30
Toplam; 30 Kilometre ve üzerinde bir rota yürüyeceğiz.