17 Mart 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Zonguldak, Devrek Akçabey köyü - Yeşilöz köyü - Kızkulak yaylası - Bacaklı Yaylası - Gumele Yaylası - Aksu köyü"17 Mart 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Zonguldak, Devrek Akçabey köyü - Yeşilöz köyü - Kızkulak yaylası - Bacaklı Yaylası - Gumele Yaylası - Aksu köyü"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Evet bu hafta ilkbaharın müjdecileri çiçeklerle örtülü bir arazide tempolu, çok keyifli bir rota yürüyeceğiz Zonguldak, Devrek Akçabey köyü - Yeşilöz köyü - Kızkulak yaylası - Bacaklı Yaylası - Gumele Yaylası - Aksu köyleri arasında.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığı yürüyüşe başlayacağımız saatlerde 10, günün devamında en yüksek 16 derece olacak. Siz yine de çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven ( gerekirse çift ), bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı Ankara'daki buluşma noktamızdan saat 06:00'da hareket edeceğiz. Sarı'da kahvaltı ve Gerede, Mengen üzerinden Yedigöller yoluna sapacağız. Varış durağımız yedigöller yolu üzerindeki Akçabey köyü. Köyün yükseltisi 260 metre. Hazırlıklarımız tamamladıktan sonra Akçabey köyünden kuzey batı yönünde yükselen bir vadiye girerek başlayacağız yürüyüşümüze. Bu vadide yaklaşık 400 metre yükselerek 660 metredeki orman yoluna ulaşacağız. Orman yolu bizi kıvrılarak Yeşilöz köyünün kıyısından geçirirken biz güzel bir patikayı izleyerek yanıbaşındaki 920 metre yükselikteki tepeye çıkacağız. Manzarası güzel bu tepeden sonra doğa harikası bir rotaya gireceğiz. Solumuz yedigöller arazisine komşu derin bir vadi sağımız Devreğe kadar uzanan derin bir başka vadi ve biz balık sırtı bir rotada, orman patikalarını izleyerek çok keyifli bir tempoda 1150 metreye kadar yükselmeye devam edeceğiz. Tamamı orman içi patikalarında geçen bi slalomdan sonra önümüze çıkan açık alanda molamızı vereceğiz. Mola sonrasında 350 metrelik bir yükseliş ile Kızkulak tepesine çıkacağız. Burası mesafe olarak Karadeniz Ereğlisine çok yakın, hatta temiz havada Karadenizi gösteriyorsa da sınır olarak Düzce Yığılca sınırları içinde bir tepe. Tepede kısa bir fotoğraf molasından sonra Ereğli, Alaplı'ya ait Bacaklı yaylasına geçec eğiz. Burada da kısa bir fotoğraf molasının ardından Gümele yaylası, yaşlı Porsuk ağacı ile tanışma faslının ardından orman yolları, patikalar, doğaçlama tercihleri ile 400 metredeki Aksu köyüne iniş yapacağız.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok rahat bir rotadır. Kar olmayacağı için yüksek tempoda, keyifle yükselme ve yürüme rotasıdır. Rotaya 200 metre yükseltiden gireceğiz. Yaklışık 13 kilometrede en yüksek 1550 metre irtifadaki Bacaklı yaylasına ulaşacağız. Ardından 8 kilometrede 400 metredeki minibüsümüzün beklediği köyümüze ineceğiz

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.
Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, düzenli şehir sporu yapanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

17 Mart 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 10:30
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:30
Toplam; 23-25 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.