03 Mart 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Bolu, Seben Bıyık Yaylası - Başalan yaylası - Kanduzla Yaylası - Resuldede Tepesi - Dörtdivan, Kındıra Yaylası Trans"03 Mart 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Bolu, Seben Bıyık Yaylası - Başalan yaylası - Kanduzla Yaylası - Resuldede Tepesi - Dörtdivan, Kındıra Yaylası trans"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu hafta yine Bolu Aladağlar coğrafyasında yürüyeceğiz. Kartalkaya bölgesindeki Resuldede tepesi Bahar Kış çok sık ziyeret ettiğimiz bir zirve. Bu sefer Seben tarafından her zamankinden daha dik bir tırmanış ile ulaşacağız zirveye ve ardından Dörtdivan tarafına trans yapacağız. Hava durumu tahminlerine göre bu hafta ortasına kadar bölge kar yağışlı. Cumartesi günü de alçaklar yağmur yüksekler kar yağışı gösteriyor. Yani Pazar günü yine büyülü bir coğrafya yaşayacağımızın sinyalleri çok kuvvetli.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığı ortalama -3 ile 0 derece arasında seyredecek. Çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven ( gerekirse çift ), bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı Ankara'daki buluşma noktamızdan saat 06:00'da hareket edeceğiz. Sarı'da kahvaltı ve Dörtdivan üzerinden Seben gölü ve yürüyüşe başlayacağım Bıyıklar yaylası mevkine kadar minibüsteyiz. Kıbrıscık yolunda, Bıyıklar yaylası sapağında ineceğiz. Hazırlıklarımız tamamlayıp, hediklerimizi takarak yürüyüşümüze başlaycağız. Rakım 1440. İlk durağımız Bıyıklar yaylası. Sonra 1600 lü yükseltide Başalan yaylasına uğrayacağız. Devamında orman içi geçişler ile Resuldede ve Dorukkaya zirvelerinin hemen dibindeki Kanduzla yaylası zirveden önceki son yaylamız olacak. 1900 rakımlı yayladan sonra Dorukkaya zirvesi tam tepemizde, Resuldede zirvesi iki kilometre güneyimizde kalacak. Orman içinde harikulade bir yükseliş ile yavaş yavaş ulaşcağız Resuldede zirvesine. Zirve fotoğrafının ardından Kartalkaya-Köroğlu Transımızda kullandığımız kulvardan, doğu yönünde iniş yaparak Deveören yaylası üzerine doğru ayrılacağız zirveden. Deveören yaylasına inmeden yaylanın kuzeyindeki platoda Kındıra yaylası yönünde orman içi inişimizi sürdüreceğiz. Minibüsümüzün beklediği Alabalık tesislerinde yürüyüşümüzü bitireceğiz.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok rahat bir rotadır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.
Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, düzenli şehir sporu yapanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

03 Mart 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 10:30
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:30
Toplam; 17 - 20 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.