10 Kasım 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Bolu, Hayranlar - Karakaya köyü"10 Kasım 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Bolu, Hayranlar - Karakaya köyü"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Haftanın Profesyonel Yürüyüş Rotasının ayrıntılarına geçmeden evvel dahi kurucumuz, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 81 nci yılında büyük minnettarlık ve saygıyla anıyorum.

Bu satır bizimle ilk defa karşılaşacaklar içindir;
Pazar rotalarımız gerçekten yürümek isteyenler içindir. Doğada uzun mesafe yürüyüşleri zor bir spordur. Kas gücüyle değil kafayla yapılır. Pazar ekibi bunu bilen seçkin, profesyonel yürüyüşçülerden oluşmaktadır. Kendini dağcı, dağcılığı da çok özel bir meziyet, daha da anlaşılır söyleyelim marifet zannedenlere, özellikle vesikalılara göre hiç değildir.

Bu hafta da göz değmemiş Sonbahar renklerini dolu dolu yaşamak için ıssız vadilerden, terk edilmiş yaylalardan geçeceğiz Bolu, Hayranlar - Karakaya köyü arasındaki rotamızda.
Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığını en yüksek 18 derece dolaylarında kabul edin. Gecennin 5 derecesinden sonra artık 18 dereceyi günün hangi saatinde görürüz bilmiyoruz fakat rahat bir hava olacağı kesin. Siz kış mevsimini başladık varsayın. Bir günümüz ötekine benzemeyecek, yavaş yavaş soğuyoruz. Siz her zaman çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven, bere, yedek çorap ve yağmurluk koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı kahvaltı noktamız Sarının yeri. Kahvaltı sonrası Çaydurt üzerinden 900 rakımlı Bolu Hayranlar köyüne geçeceğiz. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra orman yolunda yükselerek başlaycağız. İlk etapta 1300 rakıma ve oradan da az kullanılmış hatta terk edilmiş eski orman yollarında, botlarımızla sürürlenen yapraklar eşliğinde bir adet gölü de bulunan çok güzel bir yaylaya kadar yükseleceğiz. Yaylada günün molasını vereceğiz. Mola sonrasında 700 lü rakımlara kadar ineceğiz. Güzel bir vadinin başında bulacağımız orman yolunu kullanarak yapacağız bunu. O orman yolu bir dörtyola geldiğinde güney yönünde çıkış bekliyor olacak bizi. Hiç ayrılmadan o yolu izleyeceğiz. Bizi Mengen, Gökçesu - Köprübaşı arasındaki büyük barajı gören bir mevkiye çıkartacak bizi. Rotamız devamında yine renk renk orman yollarında yürüyüşü bitireceğimiz Gökçesu'ya kadar iniş şeklinde devam edecek.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok çok çook rahat bir rotadır. Ve fakat ciddi spor yapmayan, 10 kilometre yürüyüp 20 kilometre yürüdük havası basan ekipmanı tam, süslü yürüyüşçüler için hayatları boyunca imkansız bir rotadır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.

Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Gittiği bölgelerde yerel rehber bulup onun peşine takılmaz. Her adımında tamamen profesyoneldir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Yarı yoldan dönmez. Yürüyemeyenler için traktör vs...çağırmaz. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler ve temposunu artırmak isteyen, düzenli şehir sporu yapan ve bundan büyük zevk alanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " kaç kilometre yürüdük.. " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

10 Kasım 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 17:00
Ankara'ya varış : 22:00
Toplam; 20 - 23 Kilometre aralığında bir rota yürüyeceğiz.