03 Kasım 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
""Bolu, Köprübaşı - Yedigöller - Karadere""03 Kasım 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
""Bolu, Köprübaşı - Yedigöller - Karadere""
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu satır bizimle ilk defa karşılaşacaklar içindir;
Pazar rotalarımız gerçekten yürümek isteyenler içindir. Doğada uzun mesafe yürüyüşleri zor bir spordur. Kas gücüyle değil kafayla yapılır. Pazar ekibi bunu bilen seçkin, profesyonel yürüyüşçülerden oluşmaktadır. Kendini dağcı, dağcılığı da çok özel bir meziyet, daha da anlaşılır söyleyelim marifet zannedenlere, özellikle vesikalılara göre hiç değildir.

Evet hayat şartlarından kopardığımız izin, biraz da şahsi gayretlerimiz öncülüğünde dolu dolu yaşamaya çalıştığımız sağlıklı, enerjik ve neşeli günlerimizi boşa harcamayalım felsefesi ile hem Cumartesi hem de Pazar yürüyüşlerimizde mümkün olduğu kadar sıradışı, rutine kaçmayan manzaralar sunacak rotalar hazırlamaya özen gösteriyorum. Tabii Pazar gününün efsane yürüyüşçüleriyle halihazırda hakimiyet kuran özgüven sayesinde Cumartesiye göre daha cesur, yürekli ve heyecanlı rotalar tasarlıyorum.
İşte tam da o duygularla bu hafta " madem ki mevsim Sonbahar, mutlaka görülmesi gereken bir rota var " diyorum ve Sonbaharın en deli yaşandığı "Bolu, Köprübaşı - Yedigöller - Karadere" rotasını sunuyorum.

Ama önce özetler;
Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığını en yüksek 15 derece dolaylarında kabul edin. Artık Kasım ayındayız. Bir günümüz ötekine benzemeyecek, yavaş yavaş soğuyoruz. Siz her zaman çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven, bere, yedek çorap ve yağmurluk koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı kahvaltı noktamız Sarının yeri. Kahvaltı sonrası Gerede - Mengen - Gökçesu üzerinden Köprübaşı köyüne geçeceğiz. Köprübaşı köyünden de Bolu Gurbettaşı yaylasından itibaren başlayın yaklaşık 40 kilometrelik vadinin Karadere sınırlarına açılan noktasında minibüsten ineceğiz. Yürüyüşümüz bu vadi boyunca yukarı yönde ve orman yolunda başlayacak. Bu rotanın birinci hedefi hiç görülmemiş sonbalar renklerinin saklandığı vadi boyunca en bakir noktalarına kadar tempolu, soluk soluğu bir yürüyüş yapmak. çoook eski orman evlerine geldiğimizde vadideki yolculuğumuz da bitmiş olacak. Bu noktada günün molasını da vereceğiz. Mola sonrasında yedigöller vadisi ile aramızda duvar gibi duran bir tepeyi neredeyse 80 derecelik eğimli bir çıkışla arkamızda bırakacağız. Bu fasıl en az bir saat sürecek. Yükseldikçe arkamıza bakacağız, baktıkça adrenalin, mutluluk ve sağlık dolacak kaslarımız. Tepe noktasında kısa bir molanın ardından orman içinde, uzun ve ince kayın ağaçlarının arasında Yedigöller, şelale ve pisagor ağaçı mevkine uzun bir iniş yapacağız. Devamında gün Pazar, Yedigöller Yılğılca çıkışına kadar halkın arasına karışacağız. Yığılca kapısından çıktıktan sonra yol boyunca Yığılca - Mengen sapağında bizi bekleyen minibüsümüzde yürüyüşümüzü bitireceğiz.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok çok çook rahat bir rotadır. Ve fakat ciddi spor yapmayan, 10 kilometre yürüyüp 20 kilometre yürüdük havası basan ekipmanı tam, süslü yürüyüşçüler için hayatları boyunca imkansız bir rotadır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.

Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Gittiği bölgelerde yerel rehber bulup onun peşine takılmaz. Her adımında tamamen profesyoneldir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Yarı yoldan dönmez. Yürüyemeyenler için traktör vs...çağırmaz. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler ve temposunu artırmak isteyen, düzenli şehir sporu yapan ve bundan büyük zevk alanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " kaç kilometre yürüdük.. " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

03 Kasım 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 17:00
Ankara'ya varış : 22:00
Toplam; 25 - 28 Kilometre aralığında bir rota yürüyeceğiz.