03 Kasım 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
""Bolu, Köprübaşı - Yedigöller - Karadere""03 Kasım 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
""Bolu, Köprübaşı - Yedigöller - Karadere""
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu satır bizimle ilk defa karşılaşacaklar içindir;
Pazar rotalarımız gerçekten yürümek isteyenler içindir. Doğada uzun mesafe yürüyüşleri zor bir spordur. Kas gücüyle değil kafayla yapılır. Pazar ekibi bunu bilen seçkin, profesyonel yürüyüşçülerden oluşmaktadır. Kendini dağcı, dağcılığı da çok özel bir meziyet, daha da anlaşılır söyleyelim marifet zannedenlere, özellikle vesikalılara göre hiç değildir.

Evet hayat şartlarından kopardığımız izin, biraz da şahsi gayretlerimiz öncülüğünde dolu dolu yaşamaya çalıştığımız sağlıklı, enerjik ve neşeli günlerimizi boşa harcamayalım felsefesi ile hem Cumartesi hem de Pazar yürüyüşlerimizde mümkün olduğu kadar sıradışı, rutine kaçmayan manzaralar sunacak rotalar hazırlamaya özen gösteriyorum. Tabii Pazar gününün efsane yürüyüşçüleriyle halihazırda hakimiyet kuran özgüven sayesinde Cumartesiye göre daha cesur, yürekli ve heyecanlı rotalar tasarlıyorum.
İşte tam da o duygularla bu hafta " madem ki mevsim Sonbahar, mutlaka görülmesi gereken bir rota var " diyorum ve Sonbaharın en deli yaşandığı "Bolu, Köprübaşı - Yedigöller - Karadere" rotasını sunuyorum.

Ama önce özetler;
Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığını en yüksek 15 derece dolaylarında kabul edin. Artık Kasım ayındayız. Bir günümüz ötekine benzemeyecek, yavaş yavaş soğuyoruz. Siz her zaman çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven, bere, yedek çorap ve yağmurluk koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı kahvaltı noktamız Sarının yeri. Kahvaltı sonrası Gerede - Mengen - Gökçesu üzerinden Köprübaşı köyüne geçeceğiz. Köprübaşı köyünden de Bolu Gurbettaşı yaylasından itibaren başlayın yaklaşık 40 kilometrelik vadinin Karadere sınırlarına açılan noktasında minibüsten ineceğiz. Yürüyüşümüz bu vadi boyunca yukarı yönde ve orman yolunda başlayacak. Bu rotanın birinci hedefi hiç görülmemiş sonbalar renklerinin saklandığı vadi boyunca en bakir noktalarına kadar tempolu, soluk soluğu bir yürüyüş yapmak. çoook eski orman evlerine geldiğimizde vadideki yolculuğumuz da bitmiş olacak. Bu noktada günün molasını da vereceğiz. Mola sonrasında yedigöller vadisi ile aramızda duvar gibi duran bir tepeyi neredeyse 80 derecelik eğimli bir çıkışla arkamızda bırakacağız. Bu fasıl en az bir saat sürecek. Yükseldikçe arkamıza bakacağız, baktıkça adrenalin, mutluluk ve sağlık dolacak kaslarımız. Tepe noktasında kısa bir molanın ardından orman içinde, uzun ve ince kayın ağaçlarının arasında Yedigöller, şelale ve pisagor ağaçı mevkine uzun bir iniş yapacağız. Devamında gün Pazar, Yedigöller Yılğılca çıkışına kadar halkın arasına karışacağız. Yığılca kapısından çıktıktan sonra yol boyunca Yığılca - Mengen sapağında bizi bekleyen minibüsümüzde yürüyüşümüzü bitireceğiz.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok çok çook rahat bir rotadır. Ve fakat ciddi spor yapmayan, 10 kilometre yürüyüp 20 kilometre yürüdük havası basan ekipmanı tam, süslü yürüyüşçüler için hayatları boyunca imkansız bir rotadır.

Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " her kim katıldıysa o kişiyi hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Doğada Tur atılmaz. Yürüyüşçüler her zaman kendilerini orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklayarak gelirler. O gün o ortama bedenini yorarak ruhunu dinlendirmeye gelmiş hiç kimse "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." söylem ve serzenişleriyle rahatsız edilmez. Yarı yoldan dönülmez. Yürüyemeyenler için traktör vs...çağırılmaz.

Pazar doğa yürüyüşlerinde amaç tıpkı Cumartesi yürüyüşlerinde olduğu gibi kişinin tek başına ya da bu alanda faaliyet gösteren ticari işletmelerin hiç bir zaman içine giremeyeceği orman dokularını mevsimin tam da göbeğinde en taze heyecan dolu şekliyle, her adımından büyük keyif alacağı bir coğrafya ve yükseltide hayatının rutini haline getirdiği gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk dakikadan bitiş noktasına kadar amatör duygular içinde hem güzel manzaraları doya doya iliklerine işlemek hem gün boyu orta şiddette bir spor yapmak ve hem de şehir hayatının ruhuna yapıştırdığı kötü kırıntıları yüksek bovis değerleri ile rehabilete atmek, günü ve tabi ki hayatı enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır. Fakat Pazar rotalarında sürpriz ve adrenalin ölçüsü tahminlerin çok üzerindedir.

Doğa yürüyüşlerinin zorluk derecesi;
Doğa yürüyüşleri alışkın olmayan birisi için başlangıçta zor bir spordur. Çünkü sabah saat 10:00 ile akşam 17:00 aralığında, gün boyu neredeyse hiç durmadan yirmi kilometrelik engebeli bir arazide yürümek zordur. Ve fakat düzenli doğa yürüyüşü yapan insanlar bir müddet sonra nikotin bağımlılığı gibi böylesi yürüyüşlerin bağımlısı olmaktadırlar. Doğada doğaçlama yapılan iniş ve çıkışlar kimi zaman zordur, kimim zaman da kolay, fakat her şekilde de doğaya ayırdığınız o en kutsal gününüzün en güzel anlarıdır.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile doğa yürüyüşlerinde başarılı olurlar. Ama unutulmamalı ki yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar ise bu yaşam şeklini değiştirmedikleri sürece doğaya çıkmasınlar. Hiç bir zaman tavsiye edilmez. Şehir içinde düzenli yürüyenler ve temposunu artırmak isteyen, düzenli şehir sporu yapan ve bundan büyük zevk alanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " kaç kilometre yürüdük.. " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

03 Kasım 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 17:00
Ankara'ya varış : 22:00
Toplam; 25 - 28 Kilometre aralığında bir rota yürüyeceğiz.