16 Haziran 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Bolu, Kozlu - Yığılca yolu, Sarıçam Orman evleri - Ayı Kayası "16 Haziran 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Bolu, Kozlu - Yığılca yolu, Sarıçam Orman evleri - Ayı Kayası"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu satır bizimle ilk defa karşılaşacaklar içindir;
Pazar rotalarımız gerçekten yürümek isteyenler içindir. Doğada uzun mesafe yürüyüşleri zor bir spordur. Kas gücüyle değil kafayla yapılır. Kendini dağcı zannedenlere, özellikle vesikalılara göre hiç değildir.

Bir aylık kamp molasının arndından bu haftanın Pazar yürüyüşünde Bolu, Kozlu - Düzce, Yığılca - Yedigöller üçgeninde amazon ormanlarını aratmayacak bir coğrafyada yine sıradışı, bol heyecanlı bir rota yaşayacağız.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığı 23-28 derece aralığında. güneşli, bir ara gök gürültülü sağanak yağışlı bir hava var. Çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven, bere, yedek çorap ve yağmurluk koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı kahvaltı noktamız Sarının yeri. Kahvaltı sonrası bir buçuk saat daha yolumuz var. Bolu'nun bambaşka yeşil Kozlu köyünde iniyoruz minibüsümüzden. Rakım 1200. Dağ yolunu izleyerek arkalarda, orman içlerinde gizli gizli Düzce, Yığılcaya giden yeşil yola inmek için önce aramızdaki tepeyi tırmanıyoruz. Orman yolunda 1700 metrelik tepe noktasına geldiğimizde yol döne döne bizi o yeşil yola indirebiliyor ve fakat biz aradan sıyrılan bir cılgaya giriyoruz. Daha hızlı ve vahşi bir araziyi iliklerimize kadar yaşayarak çok gözlü bir çeşmeye varıyoruz. Bölge rota zengini. Yapraklı ağaçların hakimiyeti var her noktada. Orman içinde sürekli gölgede, hatta sık yerlerde karanlıktayız. Dere yatakları vahşi, hiç insan yüzü görmemişler. Çok gözlü çeşmeden sonra bir müddet etrafımızı çeviren yüksek duvarların arasında kıvrılan yoldayız. Yol bizi yeşil yola kavuşturduğunda terk edilmiş Sarıçam orman evlerinin ormanın ıssızlığındaki yalnızlığı hepimizi mest ediyor. Yükselti olarak 800 metreye indik. Evlerin arasından sıyrılarak dereyi takip ediyoruz. Dere yanıbaşındaki yol ile birlikte yükseliyor, kıvrılıyor da aynı zamanda. Hep yolda değiliz. Arada vahşileşen dereyi takip ediyor yoldan ayrılıyoruz. Bu tür rotalarda yükselmek insan ruhunu çok güzel etkiliyor. Yavaş yavaş, çalıların, dev orman güllerinin arasında yükseliyorsunuz. Dere bizi bir müddet sonra eskiden geniş ama şimdilerde küçülmüş bir göle çıkartıyor. Gölde günün molasını veriyoruz. Gölden itibaren bölgeye yapraklı ağaçların yanında göknarlar da serpiştirilmiş. Boy boy, renk renk.. Mola sonrası yükselmeye devam ediyoruz. Zaten rota yukarıda bitiyor. Ayı kayası yedigöller yolu üzerinde bölgeye hakim bir tepe. Yükseklik 1700 metre. Ama ondan önce 1500'lük bir sırt aşmamız gerekiyor. Sonra 1000 metreye iniyoruz. Ve ondan sonra 1700 metreye çıkıyoruz. Ama manzara mükemmel.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok rahat bir rotadır. Ve fakat ciddi spor yapmayan, 10 kilometre yürüyüp 20 kilometre yürüdük havası basan ekipmanı tam, süslü yürüyüşçüler için hayatları boyunca imkansız bir rotadır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.
Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler ve temposunu artırmak isteyen, düzenli şehir sporu yapan ve bundan büyük zevk alanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " kaç kilometre yürüdük.. " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

16 Haziran 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 09:00
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:30
Toplam; 30 Kilometre ve üzerinde bir rota yürüyeceğiz.