29 Eylül 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Çamlıdere, Beşbeyler köyü - Alıç Dağı - Kızılcaören Yaylası - Kızılcahamam, Yanık köy Trans"29 Eylül 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Çamlıdere, Beşbeyler köyü - Alıç Dağı - Kızılcaören Yaylası - Kızılcahamam, Yanık köy Trans"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu satır bizimle ilk defa karşılaşacaklar içindir;
Pazar rotalarımız gerçekten yürümek isteyenler içindir. Doğada uzun mesafe yürüyüşleri zor bir spordur. Kas gücüyle değil kafayla yapılır. Kendini dağcı zannedenlere, özellikle vesikalılara göre hiç değildir.

Sonbaharın baş döndüren renklerine giriş yapmadan evvel bu hafta da çok bilindik bir coğrafyada bilinmedik bir rota izleyeceğiz Çamlıdere, Beşbeyler köyü - Alıç Dağı - Kızılcaören Yaylası - Kazılcahamam Yanık köyü arasında yapacağımız uzun transımızda. Tepeler, derin vadiler, sık orman dokusu, renklenmeye başlamış kavak ağaçları ile yine çok zevkli bir performans rotasında form tutacağız.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığı 15-20 derece aralığında. güneşli bir hava var. Siz yine de çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven, bere, yedek çorap ve yağmurluk koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı kahvaltı noktamız Sarının yeri. Kahvaltı sonrası bir saatten biraz daha az bir yolculuk ile Çamlıdere'nin Beşbeyler köyüne geçeceğiz. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra köyün dağa çıkan vadilerinden birinde eski bir patika bulun onu izleyer atacağız ilk adımlarımızı. Eminim yeme içme turlarında Ankara ahalisi bu bölgeyi ziyadesi ile tavaf etmiştir. Doğal olarak her yürüyüşçü kişinin kafasında Çamlıdere'yi yeterince gördüm yaşadım zenginliği mevcut. Olabilir. Ben ise senelerdir uzun rotalar yürüyor olmama rağmen halen Çamlıderede yürümediğim bir rota çıkartacak kadar bakir buluyorum bu coğrafyayı.
Her neyse gelelim rotanın devam eden ayrıntılarına. Bu rotada aslında Çamlıdere'den başlayıp Kızılcahamam'a oldukça sıradışı ve bir o kadar da sert bir arazi yaşayacağız. Elbette derin vadileri, sivri tepeleri, renklenmeye başlamış titrek kavaklı sırtları en akılcı bir şekilde sıyırarak ulaşacağız hedefimiz olan Kızılcahamam, Yanık köyüne.
Beşbeyler köyü Çamlıdere'ye 6 kilometre uzaklıkta, 1200 rakımda. Köyden ayrıldıktan sonra izleyeceğimiz patikalar, orman yolları bizi ilk etapta yaklaşık 7 kilometrede 1700 metreye çıkartacak. Yani 500 metre yükseleceğiz. Sonra yine bir başka orman yolunu izleyerek 1570 yükseltideki Kapaklı mevkine ineceğiz. Ve ardından Alıç 1850 yükseltideki Alıç dağına yöneleceğiz. Alıç dağında günün molasını verdikten sonra rotamızın devamında yine eski orman yollarında, orman içi kestirmelerle Kızılcaören yaylasına yöneleceğiz. Yaylanın altındaki eski gölde bir fotoğraf molası vereceğiz ve ardından izleyeceğimiz zahmetli patika bizi Yanıkköye indirecek.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok rahat bir rotadır. Ve fakat ciddi spor yapmayan, 10 kilometre yürüyüp 20 kilometre yürüdük havası basan ekipmanı tam, süslü yürüyüşçüler için hayatları boyunca imkansız bir rotadır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.
Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Gittiği bölgelerde yerel rehber bulup onun peşine takılmaz. Her adımında tamamen profesyoneldir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Yarı yoldan dönmez. Yürüyemeyenler için traktör vs...çağırmaz. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler ve temposunu artırmak isteyen, düzenli şehir sporu yapan ve bundan büyük zevk alanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " kaç kilometre yürüdük.. " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

29 eylül 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 09:30
Bitiş saati : 17:00
Ankara'ya varış : 21:00
Toplam; 25 - 28 Kilometre aralığında bir rota yürüyeceğiz.