15 Eylül 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Işık Dağı Geçidi - Işık dağı zirvesi - Karagöl - Salın Yaylası - Emeklidede Tepesi - Eğerlibaş Köy"15 Eylül 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Işık Dağı Geçidi - Işık dağı zirvesi - Karagöl - Salın Yaylası - Emeklidede Tepesi - Eğerlibaş Köy"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu satır bizimle ilk defa karşılaşacaklar içindir;
Pazar rotalarımız gerçekten yürümek isteyenler içindir. Doğada uzun mesafe yürüyüşleri zor bir spordur. Kas gücüyle değil kafayla yapılır. Kendini dağcı zannedenlere, özellikle vesikalılara göre hiç değildir.

Haziran-Ağustos aylarındaki sekiz günlük kamplar nedeniyle verdiğimiz uzun molanın arndından bu haftanın Pazar yürüyüşünde Ankara, Kızılcahamam - Çankırı, Çerkeş sınırında güzel bir hatırlama, hatırlatma yürüyüşü yapacağız Işık Dağı Geçidi - Işık dağı zirvesi - Karagöl - Salın Yaylası - Emeklidede Tepesi - Eğerlibaş Köyü rotamızda

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığı 23-28 derece aralığında. güneşli bir hava var. Siz yine de çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven, bere, yedek çorap ve yağmurluk koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı kahvaltı noktamız Sarının yeri. Kahvaltı sonrası bir saatlik yolculuk ile Işıkdağı geçidinde ineceğiz minibüsümüzden. Yürüyüşe başlar başlamaz ilk adımda Işıkdağı zirvesinde bulacağız kendimizi. Zaten araçtan inen fırlayacak. Buluşma noktası Zirve. Zirve sonrasında sakin tempolu bir iniş ile önce Karagöl'deyiz. Sonra Soku vadisine girip Salın yaylasına geçiyoruz. Salın yaylasından sonra hedef yine Işık dağı kadar yüksek Emeklidede tepesi. Orman yolları, orman içi patikalar, doğaçlama hareketler ile Emeklidede tepesine ulaştıktan sonra yönümüz Eğerlibaş köyünün yaylası üzerinden köyün kendisi olacak.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok rahat bir rotadır. Ve fakat ciddi spor yapmayan, 10 kilometre yürüyüp 20 kilometre yürüdük havası basan ekipmanı tam, süslü yürüyüşçüler için hayatları boyunca imkansız bir rotadır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.
Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler ve temposunu artırmak isteyen, düzenli şehir sporu yapan ve bundan büyük zevk alanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " kaç kilometre yürüdük.. " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

15 eylül 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 09:00
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:30
Toplam; 25 - 28 Kilometre aralığında bir rota yürüyeceğiz.