13 Ekim 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Abant yolu - Sinekli Yayla - Düzce Ormanları - İğneciler Köyü"13 Ekim 2019, Pazar; Profesyonel Doğa Yürüyüşü..
"Abant yolu - Sinekli Yayla - Düzce Ormanları - İğneciler Köyü"
Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu satır bizimle ilk defa karşılaşacaklar içindir;
Pazar rotalarımız gerçekten yürümek isteyenler içindir. Doğada uzun mesafe yürüyüşleri zor bir spordur. Kas gücüyle değil kafayla yapılır. Pazar ekibi bunu bilen seçkin, profesyonel yürüyüşçülerden oluşmaktadır. Kendini dağcı, dağcılığı da çok özel bir meziyet, daha da anlaşılır söyleyelim marifet zannedenlere, özellikle vesikalılara göre hiç değildir.

Evet bu hafta Sonbaharın en taze, canlı renklerinin boy boy karşımıza çıkacağı bir rota yürüyeceğiz Abant, Mudurnu, Taşkesti ve Düzce yaylaları arasındaki sıradışı coğrafyada. Şüpheniz olmaın bu bir şanstır ve o şansın farkında olan arkadaşlarla doğayı en güzel şekli ile üşenmeden, yorulmadan yaşamaya devam edeceğiz.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Pazar günü hava sıcaklığını en yüksek 15 derece dolaylarında kabul edin. Lakin halen Ekim ayında nefes alıp verdiğimize göre yazdan kalma bir gün var adımlayacağımız her metrekarede. Siz yine de çantanıza kış koşullarına uygun fener, yedek pil, eldiven, bere, yedek çorap ve yağmurluk koymayı sakın ihmal etmeyin.

Pazar sabahı kahvaltı noktamız Sarının yeri. Kahvaltı sonrası otoyoldan süratle Bolu-Abant arasındaki başlangıç noktamıza geleceğiz. Hazırlıklarımızı tamamlayıp Abant yolundan Samanlık dağlarının Bolu yönünde uzanan yükseltisine güzel bir orman yolundan yavaş yavaş tırmanarak başlayacağız. Bu tırmanış çok uzun sürmeyecek. Yol bizi güzel bir patikanın başına getirecek. Kendisi kıvrılarak orman içlerine doğru devam edip gidecek ama bize ısrarla patikayı tavsiye ettiği için heyecanını kırmayacağız. Gireceğiz o patikaya.
Evet, güzel bir patika, orman sarı ve yeşil renkleri ile baş döndürücü. Göknar da var Kayın da.
Ve derken tırmanış bitti, artık patikanın sessiz kıvrımlarında bastığımız yerden gelen çıtırtılar ve ara ara kuş sesleri eşliğinde yolumuza devam ediyoruz. Bir müddet sonra yumuşak bir iniş başlayacak. Bu iniş bizi Sinekli yaylanın bulunduğu geniş açıklığa çıkartacak. Elbette ki yıllardar uğrak noktamız olan bu yayla her seferinde olduğu gibi bu sefer de gözümüzü çocuklar gibi şenlendirecek. Yaylanın tam göbeğinden geçen yol ile birlikte biz de tam göbeğinden geçerek minicik yükseleceğiz. Sonra yolumuz ikiye ayrılacak. Sağa Samandere köyünü inen yön, Sola yine yavaş yavaş yükselen orman içinde kıvrılan yön. Biz sola devam edeceğiz. Yaklaşık bir belki birbuçuk saat sürecek bu yükselişimiz ve fakat beraberinde öyle güzel manzaralar sunacak ki bize hiç farketmeyeceğiz. Yükselişimizin kendisini sükunete bıraktığı noktada dökülmüş sarı yapraklarla örtülü kayın ormanı karşılayacak bizi. Ve işte o kayın ormanında kaybolmuş gibi akşama kadar yürüyeceğiz. Önümüze biraz Düzce'den biraz Mudurnu Taşkesti'den yayla çıkacak. Ne varsa yiyip bitireceğiz. Ve yürüyüşümüz Taşkesti İğneciler köyünde bitireceğiz.
Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için her zamanki gibi çok çok çook rahat bir rotadır. Ve fakat ciddi spor yapmayan, 10 kilometre yürüyüp 20 kilometre yürüdük havası basan ekipmanı tam, süslü yürüyüşçüler için hayatları boyunca imkansız bir rotadır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yatık - yutuk döner, filanca kebap, falanca pilavı vs.. servisi yoktur.

Yenirota Pazar yürüyüşleri doğada sıradışı bir gün geçirmek isteyen yetişkinler içindir. Gittiği bölgelerde yerel rehber bulup onun peşine takılmaz. Her adımında tamamen profesyoneldir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Yarı yoldan dönmez. Yürüyemeyenler için traktör vs...çağırmaz. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler ve temposunu artırmak isteyen, düzenli şehir sporu yapan ve bundan büyük zevk alanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " kaç kilometre yürüdük.. " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

13 Ekim 2019 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.Başlama saati : 09:30
Bitiş saati : 17:00
Ankara'ya varış : 21:00
Toplam; 25 - 28 Kilometre aralığında bir rota yürüyeceğiz.