23 Şubat 2019 ; Cumartesi
"GGerede, Arkut Dağ Kayak Evi - Urumşah Yaylası - Yangın Kulesi - Hasbeyler, Bucak yaylaları - Sungurlar Yaylası - Mangallar Yaylası - Kıncalar Mahallesi Kar Yürüyüşü"23 Şubat 2019; Cumartesi
"Gerede, Arkut Dağ Kayak Evi - Urumşah Yaylası - Yangın Kulesi - Hasbeyler, Bucak yaylaları - Sungurlar Yaylası - Mangallar Yaylası - Kıncalar Mahallesi Kar Yürüyüşü"Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Bir haftalık bahar arasından sonra bu hafta yine hediklerimizle taze karlı bir rotada, gelinlik giymiş göknar ağaçlarının arasında her adımda çok keyif alacağınız görüntüler eşliğinde kar yürüyüşü yaparak geçireceğiz Cumartesi günü bize doğa için ayrılan zamanı. Rotamız Gerede, Kayak evi - Urumşah Yaylası - Yangın Gözetleme kulesi - Yaylalar - Kıncalar Mahallesi. Yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirmektedir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.
Bu hafta rotamız kar yağışlı, ortalama sıcaklık -2 ile 5 derece civarında olacaktır. Yine de hava sıcaklıkları -3 ile -10 arasında olacak şekilde hazırlık yaparak çantanızda mutlaka Bere, eldiven ve yedek polar, çorap olmalıdır.

Cumartesi sabahı Sarı'da yapacağımız keyifli kahvaltıdan sonra Gerede Arkut dağı kayak evinde ineceğiz minibüsümüzden. Hediklerimizi takacağız ve sessiz kar yağışı altında beyaz dünyaya adım atarak başlayacağız yürüyüşümüze. Önümüzdeki ilk yayla hepinizin çok bildiği Urumşah yaylası. Yaylayı kuzey yönünde geçip arkalardaki, Mengen ovasına bakan yangın gözetleme kulaseni giden yolda güzel manzaralarla karşılaşacağız. Kuleden sonra yönümüzü Gerede'nin batı yaylalarına Çevireceğiz. 40-50 metrelik dev göknarlarla çevrili orman içinde ortalama iki metre karda hediklerimizle kara hiç batmadan öylesi bir sihirli dünyayı yaşayabiliyor olmanın keyfi içinde sürecek yürüyüşümüzde orta tempolu, sert inişler, çıkışlar yapmadan, 1600 ile 1700 yükseltiler arasında yayladan yaylaya geçerek günümüzü dolu dolu yaşayacağız. Yürüyüşümüzü Gerede Kıncalar köyüne iniş yaparak bitireceğiz.

Amacımız her adımından büyük keyif alacağımız bir ormanda ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir gün geçirmektir.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotada ortalama en az bir ile iki metre aralığında kar bulunmaktadır. Yürüyüşümüzün tamamında derin karda kolay yürümemizi sağlayan kar hedikleri kullanılacaktır. Karlı rotamızın ortalama uzunluğu 8 ile 10 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Hep söylüyorum, Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.
23 Şubat 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi

Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.
Başlama saati : 09:30
Bitiş saati : 17:00
Ankara'ya varış : 20:30
Toplam; 8 - 10 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.