19 Ocak 2019 ; Cumartesi
"Gerede, Arkut Dağ ve Kayak Evi - Hacıveliler, Seviller, Ibracık Yaylalar"19 Ocak 2019; Cumartesi
"Gerede, Arkut Dağ ve Kayak Evi - Hacıveliler, Seviller, Ibracık Yaylalar"Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Bu hafta hediklerimizle harikulade bir kar yürüyüşü yapacağız Gerede, Arkut Dağ ve Kayak Evi - Hasbeyler, Seviller, Ibracık Yaylalar rotamızda.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.
Artık kış şartları başlamıştır. Yani hava sıcaklıkları -3 ile -10 arasında olacak şekilde hazırlık yaparak çantanızda mutlaka Bere, eldiven ve yedek polar, çorap olmalıdır.

Cumartesi sabahı Sarının yerinde yapacağımız keyifli kahvaltıdan sonra bir saatlik yolculuğun ardından Gerede'nin sırtını yasladığı Arkut dağında, Urumşah yaylasına gelmeden Arkut Dağ ve Kayak evinin önünde ineceğiz minibüsümüzden. Güneşli, parçalı bulutlu havada hazırlıklarımızı tamamlayıp, karda rahat yürüme paletlerimizi ayakkabılarımıza bağladıktan sonra hediklerimile derin kar ila kaplı göknar ormanına girerek 1700 lü yükseltiden başlayacağız yürüyüşümüze. İlkdurağımız 1650 yükseltideki Hacıveliler yaylası olacak. Arkut dağ evinden yaylanın göbeğine kadar karda iniş yaparak yürüyeceğiz. Yaylaya ulaştığımzda batı yönünde kısa bir çıkış yaparak yine ormana gireceğiz. 1600 lü yükseltideki Seviller yaylasına kadar orman içinde derin karda hediklerimizle karda çok kolay ve keyifli bir şekilde yürüyeceğiz. Günün molasını Seviller yaylası ve yanıbaşındaki gölet kenarında vereceğiz. Moladan sonra tekrar orman içine gireceğiz ve Ibracak yaylasına gelmeden arada Sarayköy yaylasına uğrayacağız. Ve nefis görüntülerle kuzey buzul ormanlarını aratmayan rotamızda orman içi geçişleri ile bir sonraki durağımız Ibracık yaylasına ulaşacağız. Ibracık yaylasından sonra yönümüzü artık minibüsümüzün beklediği noktaya çevireceğiz. Yayla yolunda birbirimizin izini takip ederek son bir yayladan daha geçerek minibüsümüzün beklediği yol ayrımına ineceğiz.

Amacımız her adımından büyük keyif alacağımız bir ormanda ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir gün geçirmektir.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotada ortalama en az 50 santim kar bulunmaktadır. Yürüyüşümüzün tamamında derin karda kolay yürümemizi sağlayan kar hedikleri kullanılacaktır. Karlı rotamızın ortalama uzunluğu 15-18 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Hep söylüyorum, Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.
19 Ocak 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:30


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.
Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 17:30
Ankara'ya varış : 20:30
Toplam; 10 - 13 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.