12 Ocak 2019 ; Cumartesi
"Çamlıdere, Gebeler Yaylası - Meşeler Yaylası - Gerede, Ovacık Yaylası - Yünlü Yaylası"12 Ocak 2019; Cumartesi
"Çamlıdere, Gebeler Yaylası - Meşeler Yaylası - Gerede, Ovacık Yaylası - Yünlü Yaylası"Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Artık kar yürüyüşlerimizi kendimizi harcamadan, derin karda boğuşmadan yerli malı hediklerimizle yaparken kar örtüsü ile harikulade görüntüler sunan göknar ormanlarının en derin ve ıssızlarına kadar girip çıkabiliyoruz.
İşte Çamlıdere-Gerede sınırındaki Çamlıdere, Gebeler Yaylası - Meşeler Yaylası - Gerede, Ovacık Yaylası - Yünlü Yaylası rotamızda bu hafta kar müzesi gibi bir rotada yürüyeceğiz.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.
Artık kış şartları başlamıştır. Yani hava sıcaklıkları -3 ile -10 arasında olacak şekilde hazırlık yaparak çantanızda mutlaka Bere, eldiven ve yedek polar, çorap olmalıdır.

Cumartesi sabahı Sarının yerinde yapacağımız keyifli kahvaltıdan sonra yarım saatlik yolculuğun ardından E5 devlet yolu, Akyarma mevkinde bulunan Gebeler yaylasına yakın noktada ineceğiz. Hazırlıklarımızı yaparken gün boyu kullanacağımız kar paletlerimizi, yerli malı hediklerimizi takarak yaklaşık yarım metrelik karda ilk adımı atarak Gebeler yaylasına doğru yürüyüşümüze başlayacağız. Gebeler yaylasının içinden geçip arkadaki Alakoç yaylasına teğet geçerek orman içinde yumuşak bir çıkış ile Gerede sınırlarına gireceğiz. Sonra bir müddet orman içinde sırtlarda zikzaklar eşliğinde dönerek Yukarıovacık yaylasına ineceğiz. Yaylada kısa bir mola ve sonra yine zikzaklar yaparak orman içinde günün en yüksek noktası olan 1700lü yükseltileri 150-200 metrelik bir çıkış yapacağız. Devamında orman içinde hepsi birbirinden güzel görüntüleri fotoğraflayarak minibüsümüzün beklediği Yünlü yaylasına ineceğiz.

Amacımız her adımından büyük keyif alacağımız bir ormanda ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir gün geçirmektir.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotada ortalama en az 50 santim kar bulunmaktadır. Yürüyüşümüzün tamamında derin karda kolay yürümemizi sağlayan kar hedikleri kullanılacaktır. Karlı rotamızın ortalama uzunluğu 15-18 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Hep söylüyorum, Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.
12 Ocak 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:30


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.
Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 17:30
Ankara'ya varış : 20:30
Toplam; 15 - 18 Kilometre yürüyeceğiz.