05 Ocak 2019 ; Cumartesi
"Bolu, Dörtdivan Köroğlu deresi - Yapraklı Yaylası - Sarıalan, Karapınar yaylası ve göleti"05 Ocak 2019; Cumartesi
"Bolu, Dörtdivan Köroğlu deresi - Yapraklı Yaylası - Sarıalan, Karapınar yaylası ve göleti"Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Bu haftadan itibaren artık kar yürüyüşlerimizi yerli malı hediklerimizle yapacağız. Bolu, Dörtdivan ile Sarıalan yaylası arasında, dev göknar ağaçlarının gölgesinden geçen rotamızı, ortalama yarım metre karda, hedikli olarak yürüyeceğiz.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.
Artık kış şartları başlamıştır. Yani hava sıcaklıkları -3 ile -10 arasında olacak şekilde hazırlık yaparak çantanızda mutlaka Bere, eldiven ve yedek polar, çorap olmalıdır.

Cumartesi sabahı Sarının yerinde yapacağımız keyifli kahvaltıdan sonra bir saatlik yolculuğun ardından Bolu Dörtdivan ilçesinin içinden geçerek ulaşacağız rotamızın başlangıç noktasına. Köroğlu deresinin Tekkedereköy sınırları içindeki noktasına hazırlıklarımızı tamamlayıp son derece kullanışlı, hafif ve takıp çıkartması kolay hediklerimizi botlarımıza geçirdikten sonra tahmini 40 santim karlı yolda, köroğlu deresinde 1350 rakımda, Kapaklı mevki yönünde sakin bir tempo ile yürüyüşümüze başlayacağız. Rotamızın ilk bir saatinde 3 kilometrede 300 metre yükselerek günün en yüksek noktası olan 1650 metredeki Yapraklı yaylasına ulaştığımızda yükselişimizi bitireceğiz.Burada kısa bir fotoğraf molasının ardından karlı göknar orman içinde doğaçlama geçeşler ile aladağ balık tesisine kadar sakin bir iniş yapacağız. Balıkçının yanındaki ormanyolu bizi yine dev göknar ağaçlarının hakim olduğu dar bir vadiye sokacak. Kar ile kaplı bu güzel orman ve vadide amacımız olan huzuru her saniyesi ile dolu dolu yaşayarak yumuşak bir çıkış temposu eşliğinde 1400 metrelerden 1600 lü metrelere yükseleceğiz. Ve bu yükseltinin arkasındaki Karapınar yaylasında kısa bir molamız daha olacak. mola sonrasında yanıbaşında il özel idare tarafından işletilen konaklama tesisine de komşu göle ulaşacağız. Gölde de kısa bir fotoğraf molası ve ardından Sarıalan yaylası girişinde yürüyüşümüzü bitireceğiz.

Her zaman olduğu gibi amacımız her adımından büyük keyif alacağımız bir ormanda ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir gün geçirmeyi hedefliyoruz.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotada ortalama 40 santim kar tahmin bulunmaktadır. Yürüyüşümüzün tamamında derin karda kolay yürümemizi sağlayan kar hedikleri kullanılacaktır. Karlı rotamızın ortalama uzunluğu 15-18 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Hep söylüyorum, Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.
05 Ocak 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:30


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.
Başlama saati : 10:30
Bitiş saati : 17:30
Ankara'ya varış : 20:30
Toplam; 15 - 18 Kilometre yürüyeceğiz.