06 Nisan 2019 ; Cumartesi
"Mengen Karaishak köyü - Yenice ormanları - Çubuk köyı"06 Nisan 2019; Cumartesi
"Mengen Karaishak köyü - Yenice ormanları - Çubuk köy"Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Bu hafta Mengen ile Yenice arasındaki ormanlarda baharın ilk işaretlerini, filizlenen kayınlar, çiçek açmış meyve ağaçları, yeni yeni fışkıran bahar çiçeklerini izleyerek bol orman geçişli bir rota yürüyeceğiz Mengen Karaishak köyü - Yenice ormanları - Çubuk köy rotamızda.

Yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirmektedir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Cumartesi günü rotamızın bulunduğu bölgede hava güneşli, parçalı bulutlu ve sıcaklık 20 derece civarlerında tahmin ediliyor. Yine de hava sıcaklıkları en az 10 en fazla 20 derece arasında olacak şekilde hazırlık yaparak çantanızda mutlaka Bere, eldiven ve yedek polar, çorap olmalıdır.

Cumartesi sabahı kahvaltı durağımız Sarı. Sonra bir saat daha yolcuğumuz olacak. Yürüyüşe başlayacağımız noktaya Gerede-Mengen üzerinden ulaşacağız. Karaishak köyü Mengen sınırları içerisinde, sırnıtı Yenice ormanlarının güney uclarına dayamış birköy. Karaishak köyünde minibüsümüzden inip hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra ilk bir kaç saatimizde Yenice ormanlarının güney zirvelerine yönelerek başlayacağız yürüyüşümüze. Evet yürüyüşümüze Karaishak köyünden orman yolunu izleyerek başlayacağız. Orman yolu bizi başlarda bir müddet doğu yönünde götürecek. İlk yol ayrımında biz tercih olarak kuzeye yenice ormanlarının ıssızlarına doğru döneceğiz. hafif hafif yükselen yol daha sonra doğu ve batı olarak iki yol ayrımı sunacak. Biz kuzey yönünde çok eski, unutulmuş bir patikayı tercih ederek biraz dere yatağı, biraz patika orman içinde hızlı yükselmeyi tercih edeceğiz. Çok uzun böylü değil, kısa sürecek bu fazıl. Orman yoluna ulaştığımızda 200 metre yükselmiş olacağız. Rotanın devamında uzun süre bu kayın ağaçları nezaretinde kıvrılan orman yolunda yükselmeye devam edeceğiz. Günün en yüksek noktası 1650 metreye geldiğimizde geniş, yemyeşil bir meydan çıkacak önümüze. Çeşmesi olan bu meydanda kısa bir su takviye ve nefes molası verdikten sonra yine orman yolunu takip ederek inmeye başlayacağız. 1400 lü yükseltilere geldiğimizde yeni tap taze filizlei ile bahara merhaba diyen kayın ağaçlarının arasında yol kaybolmasada zayıflayacak. Bu noktada uzun bir süre bu kayın ağaçlarının arasında içerisinde bulunduğumuz orman dokusu nedeniyle varlığı anlaşılmayan tepeler arasında sırt hattını izleyerek yolumuza devam edeceğiz. Saat 13.30 sularında günün molasını sonbahar yapraklarının hakim olduğu bir ortamda vereceğiz. Moladan sonra yine o yapraklarla örtülü orman içinde keyifli geçişler ile başka bir orman yoluna ulaşacağız. Bu orman yolunda güzel, tempolu iniş şeklindeki yürüyüşümüze devam edeceğiz. Yürüyüşümüzün son bir saatine yaklaştığımızda yine orman içinde çok eski bir patikayı izleyerek çok keyifli bir dere yatağından geçerek bize minibüsümüzün beklediği Çubuk köyüne götürecek başka bir orman yoluna ulaşacağız.

Amacımız tek başımıza hiç bir zaman görme imkanı bulamayacağımız bu tür orman dokularını kışın en keskin döneminde her adımından büyük keyif alacağımız bir coğrafya ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotamızın ortalama uzunluğu 16 ile 18 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Hep söylüyorum, Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

06 Nisan 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.
Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 16:00
Ankara'ya varış : 20:30
Toplam; 16 - 18 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.