04 Mayıs 2019 ; Cumartesi
"Bolu / Gerede, Çayörengüney, yağdaş, Akçakoca yaylaları - Karaca Göleti - Mengen / Gözecik köyü."04 Mayıs 2019; Cumartesi
"Bolu / Gerede, Çayörengüney, yağdaş, Akçakoca yaylaları - Karaca Göleti - Mengen / Gözecik köyü."Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Bu hafta Gerede-Mengen arasında İlkbaharın en güzel çiçeleri ve manzaraları ile dolu nefis bir orman, dere, vadi, göl rotası yürüyeceğiz.

Yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirmektedir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Cumartesi günü rotamızın bulunduğu bölgede hava parçalı bulutlu, güneşli ve sıcaklık 22 derece civarlerında tahmin ediliyor. Yine de hava sıcaklıkları en az 10 en fazla 20 derece arasında olacak şekilde hazırlık yaparak çantanızda mutlaka Bere, eldiven, yağmurluk ve yedek çorap olmalıdır.

Cumartesi sabahı kahvaltı durağımız Sarının yeri. Kahvaltı sonrası bir saat daha yolculuk ve Gerede, Çayörengüneyyaylası yakınlarında iniyoruz minibüsümüzden. Hazırlıklar için zamanımız var. Her şey tamamlandığında kısa düz ayak biryürüyüşle Çayörengüney yaylasındayız. Yaylanın göbeğinden geçip arkasındaki dev göknar ağaçları ile kaplı derin vadiye giriyoruz. Vadi içinde kısa bir inişin ardından bizi karşılayan orman yolunda yavaş yavaş çok yumuşak bir tempoda 200 metreye yakın yükseliyoruz ulaşacağımız tepe noktasında kısa bir mola verdikten sonra yeniden derin göknar ormanına giryor ve doğaçlama geçeşlerle Akçakoca yaylasına kadar gidiyoruz. Günün molasını Akçakoca yaylasında veriyoruz. Mola sonrasında gireceğimiz ormanın bitki yapısı göknardan yeni yeni yapraklanan kayın ağaçlarına dönüyor. Keyifli bir iniş ile Karaca gölüne ulaşıyoruz. Bu sene yağan yoğun kar nedeniyle göldeki su seviyesinin güzel bir noktada olduğunu düşündüğüm için o göl uğranılacak en güzel noktalardan birisi. Gölde fotoğraf molasının ardından Hızar deresinin dinlendiren uğultusu ile birlikte uzanan orman yolunda kuş seslerini dinleyerek Mengen Gözecik köyüne kadar herkesi kendi temposunda serbest bırakıyoruz.

Hep söylediğim gibi amacımız tek başımıza hiç bir zaman görme imkanı bulamayacağımız bu tür orman dokularını baharın bu en taze heyecan dolu günlerinde her adımından büyük keyif alacağımız bir coğrafya ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotamızın ortalama uzunluğu 18 ile 20 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Hep söylüyorum, Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

04 Mayıs 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.
Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 16:00
Ankara'ya varış : 20:30
Toplam; 18 - 20 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.