16 Mart 2019 ; Cumartesi
"Mengen, Hacıahmatler Köyü - Akören köyü - Gökçesu"16 Mart 2019; Cumartesi
"Mengen, Hacıahmatler Köyü - Akören köyü - Gökçesu"Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Artık Cumartesi etkinliklerinde son dakika bir hava değişimi ile kar ile karşılaşmalarımız dışında kar yürüyüşlerini bitirdik. İlkbaharın ilk adımlarını yaydan fırlamış bir ok hissi ile Mengen coğrafyasında Hacıahmatler Köyü - Akören köyü - Gökçesu arasında her yöne koşturan çiçekler ve kuş sesleri eşliğinde atmaya devam ediyoruz. Yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirmektedir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Bu hafta rotamızda kapalı bir hava hakim. gece ve sabah saatlerinde yağmur ihtimali var. Ve fakat yürüyüş saatinde hava bulutlu. Ortalama sıcaklık 10 derece civarında olacaktır. Yine de kış şartlarına göre hazırlık yaparak çantanızda mutlaka bere, eldiven ve yedek polar, çorap olmalıdır.

Cumartesi sabahı kahvaltı durağımız Sarı. Sonra birbuçuk saat daha yolcuğumuz olacak. Yürüyüşe başlayacağımız noktaya Devrek, Mengen üzerinden ulaşacağız. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra rotamıza Hacıahmetler köyünden gireceğiz. 650 rakımlı Köyün hemen yanıbaşındaki vadiyi takip ederek sık bir ormanın içine atacağız ilk adımlarımızı. Akören köyü sınırlarına kadar orta ölçekli, sağlı sollu çıkış yapcağız. Köyün hizasından, orman içinde batı yönünde doğaçlama devam edeceğiz yürümeye. Rotanın en tepe noktası 1050 metre. Buraya ulaştığımızda 5 kilometreyi geride bırakmış 400 metre yükselmiş olacağız. Kayın ve Göknar karışık bir ormanda sakin bir tempoda eski patikaları izleyerek sağımızdaki Bölükören vadisine inmeden karşılaşacağımız ilk orman yoluna kadar yürümeye devam edeceğiz. Orman yoluna geldiğimizde yolu sağımıza alıp orman içinde bir müddet daha zaman harcayıp günün molasını vereceğiz. Molamızın ardından orman yolunda rahat bir tempoda, kuş sesleri eşliğinde minibüsümüzün beklediği Gökçesu beldesine kadar iniş yapacağız.

Amacımız tek başımıza hiç bir zaman görme imkanı bulamayacağımız bu tür orman dokularını kışın en keskin döneminde her adımından büyük keyif alacağımız bir coğrafya ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için çok rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotada kar yoktur.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.
16 Mart 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi

Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


Başlama saati : 09:30
Bitiş saati : 16:00
Ankara'ya varış : 20:00
Toplam; 15 - 19 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.