02 Mart 2019 ; Cumartesi
"Bolu Kartalkaya yolu - Düvenlik Yaylası - İkisivri tepesi - Geçitveren Yaylası - Aladağ, Demirciler Yaylası"02 Mart 2019; Cumartesi
"Bolu Kartalkaya yolu - Düvenlik Yaylası - İkisivri tepesi - Geçitveren Yaylası - Aladağ, Demirciler Yaylası"Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Rotalarımızı haftalık hava tahminlerini takip ederek hazırlıyorum. Ankara, Bolu, Kastamonu, Düzce, Karabük illerinin hemen her metrekaresini adımlamış bir rehber olarak hangi havada neresi en güzel görüntüyü verir, hem yürür hem de ruhumuzu mutlu ederiz bilerek hareket ediyorum. Ve bu hafta Çarşamba ve Perşembe günlerinde Bolu coğrafyasında yoğun kar yağışı var. Cumartesi günü de yağmur, yüksekler kar gösteriyor. Sonradan hava haraketleri yönünü ve tahmini yoğunluğunu değiştirmesse ben de işte bu kar dalgasından en güzel şekli ile faydalanmak istiyorum. Bolu Kartalkaya yolu - Düvenlik Yaylası - İkisivri tepesi - Geçitveren Yaylası - Aladağ, Demirciler Yaylası rotamızda. Yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirmektedir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.
Bu hafta rotamız kar yağışlı, ortalama sıcaklık -2 ile 5 derece civarında olacaktır. Yine de hava sıcaklıkları -3 ile -10 arasında olacak şekilde hazırlık yaparak çantanızda mutlaka Bere, eldiven ve yedek polar, çorap olmalıdır.

Cumartesi sabahı kahvaltı durağımız Sarı. Sonra birbuçuk saat daha yolcuğumuz olacak. Yürüyüşe başlayacağımız noktaya Dörtdivan, Sarıalan yaylası üzerinden gireceğiz. Tahminen saat 10;00 gibi ya da 15 dakika geç yürüyüş için hazırlıklara başlıyor oluruz. Hediklerimizi takacağız ve kar ile kaplı 35-40 metrelik dev göknarlar arasında kıvrılan dağ yoluna girerek başlayacağız yürüyüşümüze. Başlangıç noktamızın deniz seviyesine yüksekliği 1700 metre. Yürüyüşün ilk bir saatinde 180 metre yükselerek 1880 metredeki ikisivri yangın gözetleme kulesine çıkacağız. Sıradışı kar manzaraları eşliğinde yapacağımız bu yükselişin ardından yine karlı göknar ormanındaki o güzel görüntüleri takip ederek önce Düvenlik sonra Geçitveren yaylalarına uğrayacağız. Geçitveren yaylasında mola vereceğiz. Yayladan sonra yine orman içinde 1700 ile 1600 metreler arasında yatay bir hat izleyeceğiz. Ve 1300 yükseltideki Demirciler yaylasında yürüyüşümüzü bitireceğiz.

Amacımız tek başımıza hiç bir zaman görme imkanı bulamayacağımız bu tür orman dokularını kışın en keskin döneminde her adımından büyük keyif alacağımız bir coğrafya ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotada ortalama en az bir ile iki metre aralığında kar bulunmaktadır. Yürüyüşümüzün tamamında derin karda kolay yürümemizi sağlayan kar hedikleri kullanılacaktır. Karlı rotamızın ortalama uzunluğu 8 ile 10 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Hep söylüyorum, Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.
02 Mart 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi

Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


Başlama saati : 10:30
Bitiş saati : 16:00
Ankara'ya varış : 20:30
Toplam; 10 - 15 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.