16 Kasım 2019 ; Cumartesi
" Bolu, Kayabaşı köyü - Köprübaşı köyü "16 Kasım 2019; Cumartesi
" Bolu, Kayabaşı köyü - Köprübaşı köyü "Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.


Sevgili arkadaşlar,

Bu sene sonbahar renkleri geçmiş yıllara göre 10 gün kadar geriden geliyor. Dolayısı ile Devrek ormanlarını bir sonraki haftaya erteliyor, " bu bir fırsattır.." diyerek en güzel değerlendirmek adına rengarenk bir rota sunuyoruz Bolu, Kayabaşı köyü - Köprübaşı köyü arasında.

Evet, yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirmektedir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Beklediğimiz yağmur bu hafta da yok. Sıcaklık gün ortasından en yüksek 19 derece. Fakat biz yine de yağmurluğumuzu yaz kış her şartta mutlaka çantamızda bulunduracağız.

Sabah Kızılay'dan 06:00'da Hareket ediyoruz. Yürüyüşe başlayacağımız mevkiye gitmeden önce kahvaltı durağımız Kızılcahamam'da Sarının yeri.
Kahvaltı molasından sonra yine yoldayız. Yolculuğumuz bir saat sürecek. Çaydurt üzerinden Bolu-Mengen yolunda, Kayabaşı köyüne geçeceğiz. Yürüyüşümüz 1000 rakımdan başlayacak. Bolu dağlarının ikinci yüksek noktası olan Çal dağının doğu eteklerindeki Kayabaşı köyünün hemen kuzeyindeki yükseltiye doğru adım adım yükselerek başlayacağız yürüyüşümüze. Bu iş için çok eski ama rengarenk bir orman yolunu kullanacağız. Günün en yüksek noktası 1400 metreye kadar iki saat sürecek bu yükselişimiz. Zirve sonrasında nefis bir vadiye biraz doğaçlama, biraz orman yolları, patikalar ortaklığı ile ineceğiz. Vadiye indiğimizde etrafı rengarenk ağaçlarla çevrili bir dere kenarında günün molasını vereceğiz. Mola sonrasında günü sonlandıracağımız Köprübaşı köyüne kadar vadiyi kıvrım kıvrım yaşatan orman yolunda iniş şeklinde yürüyeceğiz.

Cumartesi doğa yürüyüşlerimizde amacımız tek başımıza hiç bir zaman görme imkanı bulamayacağımız bu tür orman dokularını sonbaharın tam da göbeğinde bulunduğumuz en taze heyecan dolu günlerinde her adımından büyük keyif alacağımız bir coğrafya ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için çok çok rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar orman yollarında ve sakin olacaktır. Rotamızın ortalama uzunluğu hep olduğu gibi 18 ile 20 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Tur atmaz. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

16 Kasım 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


Başlama saati : 09:30
Bitiş saati : 17:00
Ankara'ya varış : 21:00
Toplam; 18 - 20 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.