02 Kasım 2019 ; Cumartesi
"Gerede Urumşah - Mengen Aktepe "02 Kasım 2019; Cumartesi
"Gerede Urumşah - Mengen Aktepe "Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Sonbaharın ennnn güzel dönemine girmiş bulunuyoruz. Siz boş verin kar kış hayali kuranları. Önce Sonbaharı en uç noktasına kadar renk rank yaşayalım sıra kış rotalarımıza da gelecek. Unutmayın biz hangi mevsim nerede yürüyeceğimize karar veririz. Diğerleri takip eder. Ankara'da Eksipazar - Mengen - Bolu - Devrek - Yenice - Karabük coğrafyasında sonbahar döneminde yenirota gurubunun içinden geçmediği tek bir orman patikası kalmamıştır. Sadece sonbahar mı.. tabi ki her mevsimin bir rotası vardır. Bugün aynı rotaları yürümeye gayret edenler vakti zamanında yenirotada o rotayı yürürken cep telefonları ile kayıt tutanlardır.
Bu notu buraya iliştirmemize sebep olan duyurularında " Ankara'da ilk " gibi cümlelerle doğa severleri kandırmalarıdır. Halbu ki peşlerine taktıklarını o evvelce katılımcı olarak yürürken arşivledikleri kayıttaki rotaya sadık bir şekilde yürütmeye mahkumdurlar. Alıverin ellerindeki cep telefonlarını, kayıt cihazlarını nereye adım atacaklarını şaşırır, beyinleri çıkartılmış gibi boş boş çevrelerine bakarlar.
Yenirota ismi gereği tekrar ettiği bir rotayı dahi en özgün şekli ile rötujlar ve o rotaları coğrafyanın tüm ayrıntılarını oya işler gibi dolu dolu yaşayacağınız şekliyle günün ekibine yaşatır. İşte bu hafta Gerede Urumşah - Mengen Aktepe arasında cereyan edecek yürüyüşümüz de yine adım attığınız her dakika sizi heyecanlandıracak, mutlu edecektir şüpheniz olmasın.

Evet, yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirmektedir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Sabah Kızılay'dan 06:00'da çıkacağız yola. Kahvaltı durağımız Sarının yerinde dağdan gelen lezzetli su ile yapılmış Pala dayının çayına doyacağız. Mola sonrası yaklaşık 40 dakika daha yolculuk ile ulaşacağız Gerede, Urumşah yaylasına. Bilindik bir yayladır. Gerede Esentepe'nin en üst yaylalarından biridir. Tepenin arkası, inişin başlağıdı andan itibaren Mengen topraklarıdır. Mengen coğrafyası yapraklı ağaçların hakimiyetindedir. Urumşah yaylasından batı yönünde inen bir yola girerek atacağız 2 Kasım Cumartesi günkü ilk adımlarımızı. Yol boyu göknar ağaçları kollayacak bizi. Yavaş yavaş araya minik yapraklı ağaçlar serpilmeye başlayacak. koyu yeşilin arasından sarı sarı fırlayacaklar gözlerimizin bebeklerine. Uzun bir süre bu yolda döne döne ineceğiz. İndikçe ağaçlar yapraklıya, çevremizi saran yeşil sarıya dönecek. Sonra adım atamaz hale geleceğiz. Karşımıza öyle manzaralar çıkmaya başlayacak ki her virajın girişinde. Ne meditasyonu, ne sessizliği kardeşim...palavrayı bırak da seyret. Gözlerini kapat, aç ve sonra yine seyret. Hayal dahi edemeyeceğiniz bu renk senfonisini usul adımlarla seyrederek sıyrılıcağız bölgeden ve güzel, vahşi bir vadiye atacağız kendimizi. Bu vanşi vadiden daha evvel defalarca geçtiğim için yaklaşık bir kilometre aşağıdaki yola kadar herkes serbest bir geçiş yapacak. Doğaçlama...diyelim. Vadi çıkışında solda güzel bir çeşme var. Ekibi bu çeşme başında topladıktan sonra renklerin daha da çıldırdığı orman yolunda bir müddet daha ineceğiz. Ta ki sağdan önümüze atlayan dağ yoluna kadar. Bu noktada minik, 15-20 dakikalık bir rampa yapacağız. Yol günün o saatine kadar içinden geçtiğimiz diğer noktalara göre biraz vasat, sarı çam, yavru göknar filan olacaka yakınlarımızda. Ama ara ara akramıza, geldiğimiz yöne baktığımızda ne yaparsak yapalım kaçamayacağımız bir renk skalası poz veriyor olacak fotoğraf makinalaramıza. Yolun tepesinde, hafif düzlük yaptığı yerde günün molasını vereceğiz. Muhtemelen saat o noktada 13.30 gibi birşey olacak. Mola sonrasında yine minik bir çıkışın ardından gireceğimiz rengarenk orman yolu sağlı sollu sapakları doğru geride bıraktığımızda bize minibüsümüzün beklediği Aktepe köyüne götürecek.

Cumartesi doğa yürüyüşlerimizde amacımız tek başımıza hiç bir zaman görme imkanı bulamayacağımız bu tür orman dokularını sonbaharın tam da göbeğinde bulunduğumuz en taze heyecan dolu günlerinde her adımından büyük keyif alacağımız bir coğrafya ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotamızın ortalama uzunluğu 18 ile 20 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Tur atmaz. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

02 Kasım 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 17:00
Ankara'ya varış : 21:00
Toplam; 18 - 20 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.