15 Haziran 2019 ; Cumartesi
"Bolu, Dörtdivan Kındıra Yaylası - Tekkeköy yaylası - Kapaklı Yaylası - Köroğlu Şelalesi"15 Haziran 2019; Cumartesi
"Bolu, Dörtdivan Kındıra Yaylası - Tekkeköy yaylası - Kapaklı Yaylası - Köroğlu Şelalesi"Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Uzun bir aradan sonra bu Cumartesi nefis bir yayla - göknar - şelale rotasında yemyeşil bir Haziran günü yaşayacağız.

Yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirmektedir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Cumartesi günü rotamızın bulunduğu bölgede hava parçalı bulutlu, kısmı gökgürültülü sağanak yağmur ihtimalli ve sıcaklık 25 derece civarlerında tahmin ediliyor. Yani çantanızda mutlaka şapka, eldiven, yağmurluk ve yedek çorap olmalıdır.

Cumartesi sabahı kahvaltı durağımız Sarının yeri. Kahvaltı sonrası bir saat daha yolculuk ve Dörtdivan, Kındıra yaylasında minibüsümüzden ineceğiz. Bu sene kış yürüyüşlerimizde bölgeyi hac yeri gibi defalarca o kadar çok dolaştık ki şimdi yemyeşil, dolu dolu akan daralar, yavaş yavaş canlanan yaylalar ve koca Köroğlu şelalasi ile bir başka boyutta yaşama fırsatımız olacak. Kındıra yaylasından Tekkeköy yaylasına doğru biraz yoldan sonrada ineceğimiz dere boyu yavaş yavaş yükseleceğiz. Tekkeköy yaylasından sonra aynı tereyi bu sefer yoldan takip ederek yavaş yükselmeye devamm edeceğiz. Bu yol bizi hiç ayrılmazsak aslında Köroğlu zirvesinin dibindeki Tembel yaylasına kadar götürüyor. Ama biz kapaklı yaylasına yaklaşınca karşılaşacağımız çatalda sola devam ederek yönümüzü Boztepeye çevireceğiz. Kapaklı yaylası köprü başı, köroğlu çayının hemen dibindeki nefis kayalıklar mola yerimiz olacak. Moladan sonra ufak bir tırmanış ile bizi Köroğlu şelalesine götürecek yola çıkacağız. Sonra yol boyu dev göknar ağaçlarının arasında kaybolmuş ama birde sarhoş gibi keyif içinde sakin bir tempoda yürümeye devam edeceğiz. Şelaleye yaklaştığımızda minik bir aksiyon ile şelalenin dibine iniş yapacağız. Bol bol fotoğraf fırsatımız olacak. Sonrasında şelaleden akan suları takip ederek yine güzel bir patikada iniş yaparak aşağıdaki köroğlu çayına ulaşacağız. Yanıbaşındaki yol bizi minibüsümüze götürecek.

Hep söylediğim gibi amacımız tek başımıza hiç bir zaman görme imkanı bulamayacağımız bu tür orman dokularını baharın bu en taze heyecan dolu günlerinde her adımından büyük keyif alacağımız bir coğrafya ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotamızın ortalama uzunluğu 18 ile 20 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Hep söylüyorum, Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

15 Haziran 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 16:00
Ankara'ya varış : 20:30
Toplam; 18 - 20 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.