28 Eylül 2019 ; Cumartesi
"Çankırı ; Ilgaz Alıç köyü - Karakaya Tepesi - Çatak Köyü"28 Eylül 2019; Cumartesi
"Çankırı ; Ilgaz Alıç köyü - Karakaya Tepesi - Çatak Köyü"Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Bu hafta yine harikulade bir göknar ormanı, nefis manzaralı bir zirve ve sıradışı bir rota sunuyorum size Çankırı ; Ilgaz Alıç köyü - Karakaya Tepesi - Çatak Köyü arasında.

Yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirmektedir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Geçtiğimiz hafta Pazar yürüyüşçüleri ile tavaf ettiğimiz bu bol bol mutluluk pompalayan coğrafyayı haksızlık olması Cumartesi yürüyüşçülerimiz de yavaş yavaş, dolu dolu yaşasınlar düşüncesi ile bu haftanın Cumartesi programına dahil ettim. Evet Cumartesi sabahı kahvaltı durağımız Sarının yeri. Kahvaltı sonrası yolculuğumuz iki saat sürecek. Kurşunlu - Ilgaz arasında Alıç köyüne döneceğiz ve köye gelmeden, ormana çok yakın bir noktada inerek hazırlıklarımıza başlayacağız. Rotamız iki bölüm. Birinci bölüm sizi ısıtma ve terletme safhası oluyor. 2200 metrelik Karakaya zirvesine kadar. Yaklaşık 9 kilometrede 700 metre yükseleceğiz. Orman yolu ile başlayacağız. Sonra bir patikaya sapacağız. Patika bizi çok güzel bir vadiye sokacak. Minik bir dere var, bizimle ama bizimm tersimize bir yönde akan. Patika ile yavaş yavaş yukarıdaki yola kadar yükseleceğiz. Artık kıvrım kıvrım ve milim milim yükselen bu orman yolundayız. Evvela yangın gözetleme kulesine geleceğiz. Zaten başlangıçtan itibaren rotanın en nefes nefese kısmı kuleye kadar olan kısımdı. Bitmiş olacak. Kulede gerçekten yangın gözetleyen bir görevli bulunuyor. Biraz nefeslenip yirmi dakikaya sıkışmış zevkli bir geçiş ile soluğu Karakaya zirvesinde alacağız. Günün molasını bu Kastamonu - Çankırı çemberinde neredeyse her yere hakim bu tepede vereceğiz. Altımızda kadife gibi boylu boyunca duran göknar ormanını, karşıda pek bilinmeyen ama haşin Gülpü eşliğinde yarım aaatlık yemek molasının ardından kayalık tepenin batısındaki orman yoluna inerek ikinci bölüme başlayacağız. Rotanın ikinci bölümü Batı yönünde tam karşımızda uyuyan bir dev gibi duran Gülpü zirvesi yönünde iniş şeklinde ve orman yolunda devam edecek. Bir müddet Gülpü etekleri ile birleşen bu orman yolunda yürüdükten sonra soldaki uzun dere yönünün tercih ederek yolumuzu yürüyüşümüzü bitireceğimiz Çatak köyüne çevireceğiz.

Hep söylediğim gibi amacımız tek başımıza hiç bir zaman görme imkanı bulamayacağımız bu tür orman dokularını baharın bu en taze heyecan dolu günlerinde her adımından büyük keyif alacağımız bir coğrafya ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotamızın ortalama uzunluğu 18 ile 20 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Tur atmaz. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

28 Eylül 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


Başlama saati : 10:30
Bitiş saati : 16:00
Ankara'ya varış : 20:30
Toplam; 18 - 20 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.