14 Eylül 2019 ; Cumartesi
"Çankırı, Çerkeş Göynukçukuru köyü - Karabük, Eskipazar Dikmen Tepesi - Kuzören Köyü"14 Eylül 2019; Cumartesi
"Çankırı, Çerkeş Göynukçukuru köyü - Karabük, Eskipazar Dikmen Tepesi - Kuzören Köyü"Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Hepinizin malumu içinde bulunduğumuz ve " modern " adını verdiğimliz çağımızın iki büyük salgın hastalığı var.
Birincisi kalp…
Tansiyonunuz, kolestrolünüz yüksek, şeker hastasıysanız, spor yapmıyor ve üstüne bir de kilolu iseniz, bunlar yetmiyormuş gibi sigara içiyorsanız kalp hastası olmamanız bir mucizedir. Unutmayın, " sağlık bilinci yüksek insan kalp hastası olmaz." diyor uzmanlar..

Kalp hastalığı kadar salgın bir diğer hastalık da Alzheimer. Az bilinen diğer adı ile Vasküler Demans, yani bunamadır. Ömür uzadıkça Alzheimer riskiniz de artıyor. Biliniz ki kalp damarlarınız için zararlı olan ne ise beyniniz için de aynı şeyler zararlı. Yani, yüksek kolesterol, kontrolsüz hipertansiyon, diyabet, sigara, obezite ve tabii hareketsizlik.
Yine uzmanların demesi şudur ki; kalbinize iyi bakarak bir taşla telde ne kadar kuş varsa hepsini aşağıya indirmiş olabiliyormuşsunuz. Bu kuşlara kanserden korunma da dahilmiş. Evet aynen öyle, sağlık bilinci yüksek insan kalp hastalığından, felçten, böbrek yetmezliğinden ve Alzheimer'dan hem sağlıklı beslenerek hem de spor yaparak korunur. Düzenli ve uzun ömürlü spor doğal olarak sizi sağlıklı beslenmeye iter. Taraf tutmuş gibi olacağım ama bu ilk adımı attığınızdan itibaren hayatın her virajında karışınıza çıkan bir gerçeği olduğu kadar tüm uzman kimliklilerin de ortak görüşüdür. En sağlıklı ve ömür boyu düzenli olarak sürdürebileceğiniz spor tempolu yürüyüştür. Haftanın her günü en az yarım saat tempolu yürümeniz sizi bambaşka bir insan yapacaktır.

Eveeett yürümenin sağlık ile ahbaplığının karanlıkta kalmış derinliklerine ışık tutacak yukarıdaki kısa hatırlatmanın ardından uzun kamplar nedeniyle ara verdiğimiz günübirlik yürüyüşlerimizin ilk adımına dair ayırıntılara geçiyorum hemen.

Kaslarımıza inlemeyi, sızlamayı hatırlatmaya güzel, sakin orta zorlukta bir rota ile başlıyoruz. Bu hafta Çerkeş - Eskipazar arasındaki rotamızda keyifli bir orman, orman yolları, doğaçlama inişler ve yangın gözetleme kulesi var.

Yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirmektedir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Cumartesi günü rotamızın bulunduğu bölgede hava parçalı bulutlu, sıcaklık 25 derece civarlerında tahmin ediliyor. Fakat alışkanlık olsun. Çantanızda mutlaka şapka, eldiven, yağmurluk ve yedek çorap olmalıdır.

Cumartesi sabahı kahvaltı durağımız Sarının yeri. Kahvaltı sonrası bir saat daha yolculuk ve Çerkeş üzerinden Çerkeş Göynükçukuru köyü yakınlarında yol ayrımanda ineceğiz minibüsümüzden. Biraz köy yolu, biraz vadi için yolları derken neredeyse terk edilmiş Göynükçukuru köyüne çıkış yapacağız. Köyden sonra bir müddet göknar ormanında doğaçlama patikalar izleyerek aşağıdaki vadiyi takip edeceğiz. Uygun noktadan vadiyi dolanarak öteki tarafına geçip yine orman yollarında zaman öldüreceğiz. Rotanın Eskipazar sınırlarına ulaştığı bölümünde Dikmen yangın kulesine orman yolunda sakin sakin yükseleceğiz. Kulede manzara ve fotoğraf molasından sonra tepenin kuzeyindeki Kuzören köyünde yürüyüşümüz bitireceğiz.

Hep söylediğim gibi amacımız tek başımıza hiç bir zaman görme imkanı bulamayacağımız bu tür orman dokularını yaz günlerinin bu insanı huysuzlaştıran hüzün faslında her adımından büyük keyif alacağımız bir coğrafya ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotamızın ortalama uzunluğu 18 ile 20 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Hep söylüyorum, Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

14 Eylül 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


Başlama saati : 09:30
Bitiş saati : 16:00
Ankara'ya varış : 20:30
Toplam; 18 - 20 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.