19 Ekim 2019 ; Cumartesi
"Yenice Ormanlarında Sonbahara giriş ; Karabük / Eskipazar, Çetikörön köyünden Sofular'a "19 Ekim 2019; Cumartesi
"Yenice Ormanlarında Sonbahara giriş ; Karabük / Eskipazar, Çetikörön köyünden Sofular'a "Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Sonbaharın ton ton renkleriyle gözlerimizi doldurmaya başladığı bu günlerde Karabük, Eskipazar'da Yenice ormanlarının güney sınırında yürüyeceğiz. Rotamız Eskipazar, Çetikörön köyü ile Sofular arasında .

Yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirmektedir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Bu haftanın Sonbahar renklerini Karabük, Eskipazar coğrafyasında yaşayacağız. Sabah Sarının yerinde kahvaltının üstüne bir buçuk saat daha yolculuk ile ulaşacağız Çetikören köyüne. Çetikören köyünün biraz üstünde güzel bir piknik alanı var. Yükselti 1000 metre. Yürüyüşümüze bu noktadan başlacağız. Rotamız iki bölüm. Önce göknar, ilerledikçe göknar arası kayın görüntüleri ile çevrili orman yolunda döne döne 1540 metreye kadar yükseleceğiz. Günün en yüksek noktası bu yükselti olacak. Üzerinde bulunacağımız orman yolunu Yenice ormanlarının güney sırtlarının tam göbeğinde, devamı şeker kanyonu olan şimşir deresinin başlangıç noktası. Ekim ayının bu üçüncü haftasında kayın ağaçlarında büyük ölçüde renkler sarıya dönmüş durumda. Ara ara kırmızı ve yeşiller var. Rotamız 1570 metreye çıktığında günün molasını vereceğiz. Moladan sonra yolun ikinci bölüme başlayacağız. Yine güzel bir orman yolunda döne döne Mengen- Eskipazar sınırındaki Sofular köyüne kadar son derece rahat, keyifli bir iniş temposu ile atacağız adımlarımızı.

Cumartesi doğa yürüyüşlerimizde amacımız tek başımıza hiç bir zaman görme imkanı bulamayacağımız bu tür orman dokularını sonbaharın tam da göbeğinde bulunduğumuz en taze heyecan dolu günlerinde her adımından büyük keyif alacağımız bir coğrafya ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotamızın ortalama uzunluğu 18 ile 20 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Tur atmaz. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

19 Ekim 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 17:00
Ankara'ya varış : 21:00
Toplam; 18 - 20 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.