12 Ekim 2019 ; Cumartesi
"Bolu'da Sonbahara Giriş-2; Yeşilçele köyü - Gurbettaşı Yaylası - Bağışlar"12 Ekim 2019; Cumartesi
"Bolu'da Sonbahara Giriş-2; Yeşilçele köyü - Gurbettaşı Yaylası - Bağışlar"Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Buyrun, size yine rüya gibi bir sonbahar rotası daha. Kaldı ki bu rüya peş peşe her hafta, Kasım sonuna kadar sürecek.
Bolu'da Sonbahar rotalarımızın ikincisi ile devam ediyoruz Yeşilçele köyü - Gurbettaşı Yaylası - Bağışlar köyü arasındaki sıradışı rotamızla.

Yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirmektedir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Geçtiğimiz hafta Bolu'da Sonbaharın ilk uğradığı bölgeden geçtik. Sonbahar renkleri 1800-1400 aralığında güzelliklerini sergilemede sınır tanımıyor. Bu hafta Cumartesi o muhteşem renkleri bıraktığımız yerden teslim alıp sürdürmeye devam edeceğiz.
Cumartesi sabahı kahvaltı durağımız Sarının yeri. Kahvaltı sonrası yolculuğumuz bir saat daha sürecek. Bolu, Çaydurt'tan Yeşil çele köyüne geçeceğiz ve bu köyde minibisümüzden ineceğiz. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra 1100 metre yükseltideki Yeşilçele köyünden 1700 rakımdaki Gurbettaşı yaylasına doğru en yüksek 1800 metreden geçerek ulaşacağız. Yürüyüşün bu bölümü yaklaşık 7 kilometre sürecek. Bu güzel, rengarenk çıkışın ardından ulaşacağımız Gurbettaşı yaylasında kısa bir dinlenme molası vereceğiz. Mola sonrası yedigöller yoluna minicik bir dokunuş yapacak sonra Çele tepesinin arkasından dolanan orman yoluna gireceğiz. Bu orman yolu yeşil göknarlar ve sarıdan itibaren kırmızıya doğru renklenmeye başlayan kayınları yan yana görüntü verecek. Ormanın güzel bir noktasında günün molasını vereceğiz. Mola sonrasında yumuşak bir çıkış temposu ile önce Çele tepesi ile Çal dağı arasındaki boyun bölgesine kadar 300 metre döne döne yükseleceğiz. Sonra yine bol renkli bir başka orman yolunda minibüsümüzün beklediği Bağışlar köyüne kadar keyifli bir iniş yapacağız.

Hep söylediğim gibi amacımız tek başımıza hiç bir zaman görme imkanı bulamayacağımız bu tür orman dokularını sonbaharın bu içinde bulunduğumuz en taze heyecan dolu günlerinde her adımından büyük keyif alacağımız bir coğrafya ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotamızın ortalama uzunluğu 18 ile 20 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Tur atmaz. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

12 Ekim 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 17:00
Ankara'ya varış : 21:00
Toplam; 18 - 20 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.