05 Ekim 2019 ; Cumartesi
"Bolu'da Sonbahara Giriş; Kozlu - Yangın Gözetleme Kulesi - Çukuröeren Köyü."05 Ekim 2019; Cumartesi
"Bolu'da Sonbahara Giriş; Kozlu - Yangın Gözetleme Kulesi - Çukuröeren Köyü."Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,
Bu hafta yeşilden sarıya sarıdan kırmızıya kırmızıdan turuncuya koşturan Sonbaharın 2019 renklerini, yeşilden sarıya modelini yaşayacağımız bir bölgede yürüyüş yapacağız Bolu, Kozlu - Yangın Gözetleme Kulesi - Çukuröeren Köyü rotamızda.

Yürüyüşlerimizde herkes kendi kumanyasını getirmektedir. Bu nedenle çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Eylül ayının son iki rotasında da gördüm ki 1800 lü yükseltilerde özellikle huş kavaklarında renkler dönmüşler. Öyle olunca Bolu coğrafyasında sonbahar renklerinin ilk görüntüye girdiği Bolu dağının 1600 lü yükseltilerinde kozlu köyünden başlayarak güzel bir Cumartesi yaşayalım istedim. Sabah sarının yerinde kahvaltının ardından Kozlu'ya gelmemiz birbuçuk saatimizi alacak. Kozlu köyünde minibüsümüzden inip hazırlıklarımızı tamamlayacağız.Orman içlerine doğru yavaş yavaş yükselen köy yolunda çok sakin bir başlagıçla atacağız ilk adımlarımızı. Yükseldikçe ağaçlardaki ilk renk değişimlerini göreceğiz. İlk fasılda zikzaklı ormanyolunda 1500 lere kadar geleceğiz. Sonra sağımızda ormana giren tali bir yol bulacağız. Ana orman yolunu bırakıp bu tali yolda biraz daha dik bir yükseliş ile eski, terk edilmiş orman kulesinin bulunduğu 1700 lük tepeye ulaşacağız. Günün molasını burada vereceğiz. Moladan sonra orman yolları ve orman içi patikalarını izleyerek önce bir yaylaya ardından yine zevkli bir orman yaşayarak Çukurören köyüne kadar iniş yapacağız.

Hep söylediğim gibi amacımız tek başımıza hiç bir zaman görme imkanı bulamayacağımız bu tür orman dokularını sonbaharın bu içinde bulunduğumuz en taze heyecan dolu günlerinde her adımından büyük keyif alacağımız bir coğrafya ve yükseltide hep yaptığımız gibi mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde enerji dolu, heyecanlı bir şekilde yaşamaktır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz düzenli doğa yürüyüşü yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. İniş ve çıkışlar sert keskin değildir. Rotamızın ortalama uzunluğu 18 ile 20 km aralığında olacaktır.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cuma günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Tur atmaz. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, oradan oraya koşturanlan, hareketli bir yaşamı olanlar için daha evvel doğa yürüyüşü yapmamış olsalar bile katılıp kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, her yüz metrede bir " ne kadar kaldı " diye soran, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Cumartesi Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

05 Ekim 2019 ; Cumartesi  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:00


Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 17:00
Ankara'ya varış : 21:00
Toplam; 18 - 20 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.