06 - 13 Temmuz 2019 ; Çadır Konaklamalı Etkinlik
"Gürcistan, Svaneti ; Kafkasların Eteklerinde 6 Gün ; Mestia - Koruldi - Ushba - Tetnuldi "


06- 13 Temmuz 2019 ; Çadır Konaklamalı Etkinlik
"Gürcistan, Svaneti ; Kafkasların Eteklerinde 6 Gün ; Mestia - Koruldi - Ushba - Tetnuldi "Etkinliğimizde Gürcistan, Svaneti bölgesinde Mestia da sabit bir kamp yerinde 5 gün kalınacak. Günübirlik Sırt Çantaları ile Yürünecektir.

Mestia'nın en güzel zamanında bembeyaz dağların yemyeşil eteklerinde, 2800 metredeki buzul göllere yansımış beyaz ve keskin zirve silüetlerini seyredecek, eski Svan köylerin ara sokaklarında savunma kulelerin fotoğraflayacak, buzullardan çılgınca fırlayan erimiş kar sularının uğultusu eşliğinde turuncu-beyaz patikalarında yürüyeceğiz. Rusya-Gürcistan sınırındaki dev şelalenin altında titremeye giderken Gürcistan sınır karakolunda, Gürcü askerlere selam vereceğiz...

UYARI !
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri ve kampçılık doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu iyi yürüyüşçüler içindir. Bir eğlence, kültür ve doğa gezisi, mangal, yeme-içme turu değildir.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar en hafifinde bile sıklıkla efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.


07 - 13 Temmuz günleri arasında, Gürcistan, Svaneti - Mestia'da, Kafkasların Çatısında birbirinden güzel 6 gün boyunca yine sıradışı, unutulmaz bir hafta yaşayacağız.

Gecmis Gürcistan, Mestia Etkinliklerinin Fotografları

 • 29 Temmuz - 3 Ağustos 2014
  Yenirota-1
  Yenirota-2
  Yenirota-3

 • 07 - 13 Temmuz 2016 ;
  Yenirota

 • 14-21 Temmuz 2017;
  Yenirota

 • 07-13 Temmuz 2018;
  Yenirota


 • 06 Temmuz, Cumartesi ; Toplanma ve Hareket

  Minibüsümüz 06 Temmuz 2019 Cumartesi Sabah 10:00'da Sabah Lüks Karadeniz Firması ile Hopa'ya Hareket. Gece 24:00 Sarp Sınırda olacağız.

  07 Temmuz Pazar, Mestia'ya Ulaşım - Tetnuldi Dağı Eteklerinde Yürüyüş.
  Sarp sınırdan itibaren özel minibüsümüz ile Batum üzerinden Mestia'ya ulaşacağız.

  Batum'da Sarp sınır kapısından TC kimlik numarası olan Nüfus Kimliklerimizle Gürcistana giriş yapacağız. Mestia'da Manoni'nin pansiyonunda, bir hafta toplamadan kalacağımız çadırlarımızı kurup yerleşeceğiz. Ve ilk günün rotası olan Mestia'dan Artskheli köyüne tam karşımızda 4800 metrelik dev görüntüsü ile Tetnuldi dağı manzarası eşiğinde yürüyeceğiz.

  08 Temmuz Pazartesi - Mestia, Koruldi Gölleri
  Sabah erken kalkıyoruz. Kahvaltımız keyifli ve uzun sürecek. Farklı, yabancı ama her sene uğradığımız için artık sıkı tanış olduğumuz bir coğrafyada olmanın sakinliğini yaşayarak güne başlayacağız. Bu gün için planımız hava durumuna göre olacak. Havanın güneşli ve parçalı bulutlu olması durumunda Koruldi Göllerine gideceğiz. Sabah'tan akşama kadar sürecek bu etkinliğimiz. Konakladığımız pansiyondan ayrılıp Mestia kasabasının içinden yürüyerek geçerek hemen doğusundaki sırtı tırmanarak başlıyor rota. Uzun ama keyifli tırmanışın ilk durağı 2200 metre. Burada Mestia kuşbakışı, ayaklarımızın altında, güneyde sivri bir piramit şeklinde, bembeyaz Tetnuldi dağı ve Kafkasların boğazlarına kadar kar kaplı öteki dağları manzara nefis. Biraz moladan sonra artık yolda devam ediyoruz 2800'lü metrelerdeki Koruldi göllerine. 3-4 göl var hemen Ushba dağının doğusundaki havza'da. Kafkasların nefis görüntüsü göllere yansımış, seyretmeye doyamıyor insan. Oyalanacağız burada biraz. Fotoğraf çekip sırt üstü manzaraya karşı keyif yapacağız. Sonra Mestia'yı tepeden gören, koca bir hac'ın bulunduğu noktaya kadar aynı yoldan sonrasında farklı bir yoldan kampımızın bulunduğu Pansiyona dönecğiz. Zor gibi görünse de yavaş yavaş, sindirerek yürebilecek herkesin çok rahat tamamlayabileceği orta zorlukta bir rota olacak.


  09 Temmuz Salı - Mazeri Çayırı - Rusya Sınırı - Ushba Büyük Şelale
  Sabah erken kalkıyoruz. Kahvaltımızın ardından Mestia kasabasının kuzeyinde, Mazeri çayırına minibüsümüzle gidiyoruz. Yürüyüşmüüzde kullanacağımız patika rotanın Rusya - Gürcistan sınırında olması nedeniyle hem Mavi-Beyaz hem de Turuncu-Beyaz olarak işaretlenmiş. Çok güzel bir orman ve manzara eşliğinde, Gürcistan sınır karakolundan geçerek Ushba dağının kuzeybatı eteğindeki biri büyük biri küçük iki şelaleye doğru yükseleceğiz. Geçen sene büyük şelalenin altına kadar gittik. Sıradışı bir deneyim. Yine öyle yapacağız. Biz doğayı sıradışı yaşamak için varız. Şelaleden sonra biraz dinlenip sonra aynı patikayı izleyerek minibüsümüze döneceğiz.


  10 Temmuz Çarşamba - Tsaldashi Köyü - Tetnuldi Etekleri 3200 metre
  Sabah erken kalkıyoruz. Kahvaltımızın ardından Minibüsümüzle Mestia'nın kuzeyinde, Ushguli yolu üzerindeki Tsaldashi köyüne gidiyoruz. Yürüyüşümüzde Tetnuldi dağı kayak tesislerinin üzerindeki 3200 metre yüksekliğe kadar kafamızı çevireceğimiz her yönde seyrine doyamayacağımız manzaralar eşliğinde yükseleceğiz.


  11 Temmuz Perşembe- Tsivirmi - Zuruldi Dağı - Mestia
  Sabah erken kalkıyoruz. Kahvaltımızın ardından Minibüsümüzle Ushguli yolunda Tsivirmi köyüne geçiyoruz. Buradan başlayarak Tetnuldi ve Ushba dalarının heybetle görüntüleri arasında Zuruldi dağına çok keyifli bir rota izleyerek çıkıyoruz. Zuruldi dağı aynı zamanda Mestia'daki kayak tesislerinin bulunduğu bir dağ. Zirvedeki kafeteryada gazoz keyfinin ardından dağ yollarını izleyerek harikulade bir ormanı geçiyor ve mestia'ya iniyoruz.


  12 Temmuz Perşembe- Mestia'dan Hareket - Kısa bir Batum ve gece Hopa sahilinde kamp
  Sabah herzamanki gibi erken kalkıyoruz. Kahvaltımızın ardından artık Mestia'ya veda edeceğiz. İnguri ırmağı boyunca Khaishi, Jvari, Zugdudi, Khobi, Poti'ye geçiyoruz. Batum'u gezmek için bir saat ayırıyoruz. Batum turunun ardından akşam saatlerinde Türkiye'ye giriş yapıyoruz. Gece Kemalpaşa ile Hopa arasında, sahilde çadır kuruyoruz.


  13 Temmuz Cuma- Hopa'dan Ankara'ya Hareket
  Bu sabah gözlerimizi Karadeniz sahilinde kurduğumuz çadırlarımızda açıyoruz. Deniz manzaralı güzel bir kahvaltıdan sonra kampımızı toplayıp çantalarımızı Hopa terminalinde, Lüks Karadeniz yazıhanesine bırakıyoruz. Saat 15:30'da kalkacak Ankara otobüsüne kadar Hopa'yı geziyoruz.

  Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.  MALZEMELER ;
  - 25-30 Lt'lik Sırt Çantası
  - Çadır, Uyku Tulumu ve Mat
  - Bileklikli Yürüyüş Botu,
  - Rahat, Bol Pantolon ve Yedeği,
  - Yelek,
  - Polar Sweet,
  - Yedek çamaşır ve tişört
  - Yağmurluk
  - Kuruyemiş, Kuruüzüm vs..
  - Şapka, güneş gözlüğü.


  Bilgi :
  Ergün
  505 236 78 89