30 Aralık 2018, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Çerkeş Dağlı - Karataş Ormanları - Karataş Zirvesi - Kuzdere köy"30 Aralık 2018, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Çerkeş Dağlı - Karataş Ormanları - Karataş Zirvesi - Kuzdere köy"


Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu satır bizimle ilk defa karşılaşacaklar içindir;
Pazar rotalarımız gerçekten yürümek isteyenler içindir. Doğada uzun mesafe yürüyüşleri zor bir spor etkinliğidir. Kas gücüyle değil kafayla yapılır. Tur organizasyonu değildir. Katılımcı ekiplerimiz bunu bilen seçkin, profesyonel yürüyüşçülerden oluşmaktadır. Kendini dağcı, dağcılığı da çok özel bir meziyet, daha da anlaşılır söyleyelim marifet zannedenlere, özellikle vesikalılara göre hiç değildir.

Bu hafta Pazar Doğa Yürüyüşümüzde yine dik ve sert bir rota için hazırlanıyoruz. Çerkeş Dağlı - Karataş Ormanları - Karataş Zirvesi - Kuzdere köy rotası bizim için artık neredeyse kabak çekirdeği çitlemek kadar kolay bir rota. Ve fakat zorlaştıran faktör kar. Evet işte 1200 rakımda, Dağlı köyü yol ayrımından başlayıp tüm gün kuzey yanağını kullanarak 2000 rakımdaki Karataş zirvesine giden yolumuz derin kar ile kaplı.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Ve dahası artık doğada Kış koşullarında yürüyoruz çantanıza fener, yedek pil, eldiven ( gerekirse çift ), bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

Hep yaptığımız gibi Pazar sabahı Sarının yerinde keyifli kahvaltının ardından yönümüz Işık dağı geçidi, Çerkeş ve Gerede yönündeki Dağlı köyü. Minibüsümüzden indiğimizde Dağlı köyü bulunduğumuz yol ayrımından sonra 10 dakika daha yukarıda. Hazırlıklarımızı tamamlayacağız ve yürüyüşümüze Güney-Kuzey yönünde gelişen bir vadide, ona eşlik eden dereyi yol üzerinde yürüyerek başlayacağız. Başlangıç noktamızın deniz seviyesine yüksekliği 1200 metre. Başlangıç noktamızda kar kalınlığını ortalama 30-40 santim olarak tahmin ediyorum. Yol ve dere kardeşliğinde atacağımız başlangıç adımlarımız çok uzun sürmeyecek. Uygun yol ayrımına geldiğimizde orman içinde uzun bir tırmanışa başlayacağız. Doğaçlama olarak gireceğimiz ormanda çok sürmeyecek güzel bir patikada bulacağız kendimizi. Bu patika tırmandığımız tepenin doruğu yönünde tam balık sırtı yürüyelim diye özenle yerleştirilmiş bir kader yolu gibi bizi bembeyaz örtü ile kaplanmış dev göknar ağaçlarının arasından geçirecek. Karataş zirvesi çok zor bir noktada. Çilemiz öyle kolay kolay bitmeyecek. Bir sırttan ötekine geçerken arada orta ölçekli inişler yapacağız. Ve fakat garanti olan şu ki baktığımız her yönde kendimizi huzurlu bir rüyanın tam göbeğinde gibi hissederek atacağız her adımımızı. Karataş zirvesi özellikle kış mevsiminde sınırlarımızı tatlı tatlı zorlama fırsatı veren nadir rotalardan biridir. Pazar günü için muhtemel en büyük engelimiz kar derinliğini hediklerimizle aşarak hava durumu bilgilerine göre nefis zirve fotoğrafının ardından uzun bir müddet zirveye komşu yan tepelerin sırt hattını kullanarak gözlerimizin ulaştığı her yöne kış manzarasının mutluluk etkisi ile Kuzdere köyüne doğru inişe başlayacağız.
Elbette ki hepsinde olduğu gibi bu yürüyüşümüzde de mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde keyifli bir rotada enerji dolu, heyecanlı bir gün geçirmeyi hedefliyoruz.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cumartesi günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. Rotanın bütünü kısa - orta ölçekli iniş ve çıkışlarla süslüdür. İniş fasıllarında arazide sert keskin hareketler olabilir.

Hep söylüyorum, Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, düzenli şehir sporu yapanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

30 Aralık 2018 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:30

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.
Başlama saati : 10:00
Bitiş saati : 18:00
Ankara'ya varış : 21:30
Toplam; 20 - 23 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.