23 Aralık 2018, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Bolu Topardıç köyü - Mudurnu, Sarpıncık köyü - Seben, Aladağ Çayı, Kabakköy - Kızık köyü"23 Aralık 2018, Pazar Doğa Yürüyüşü..
"Bolu Topardıç köyü - Mudurnu, Sarpıncık köyü - Seben, Aladağ Çayı, Kabakköy - Kızık köyü"


Uyarı - 1
yenirota ticari amaç ile hareket eden Resmi ya da Gayr-ı Resmi Günübirlik, Paket Turlar düzenleyen Turizm Şirketi değildir. Herhangi bir birliği, bölüğe, kuruluşa ve federasyona üye değildir. Dağcılık yapmaz.
Ülkemizin doğal güzelliklerine dair bir farkındalık yaratmanın yanında, kendi yaşamını Güzelleştirmek ve Sağlıklı Kalmak için Doğada Uzun Mesafe Yürüme Sporu Yapmayı canı gönülden seven amatör ruhlu doğa sporcularından oluşmuş bir arkadaş topluluğudur.
Doğada Uzun Mesafe Yürüyüşleri doğada her türlü arazide uzun mesafelerde tempolu yürüyebilme, tırmanma ve inme tecrübesi olan ve kondisyonu çok iyi yürüyüşçüler içindir. Çok Zor bir spordur. Ekipteki herkes bunu bilerek hareket eder.
Bir eğlence, kültür, doğa ve meşhuriyet gezisi, mangal, yeme-içme TURU değildir. TUR organizasyonları ile karıştırılmamalıdır. Şenlikle menlikle festivalle işimiz olmaz.
Her bir rotamız başlangıç saatinden bitiş saatine kadar efor gerektiren, çok ciddi doğa sporları aktivitesi içermektedir.Sevgili arkadaşlar,

Bu satır bizimle ilk defa karşılaşacaklar içindir;
Pazar rotalarımız gerçekten yürümek isteyenler içindir. Doğada uzun mesafe yürüyüşleri zor bir spor etkinliğidir. Kas gücüyle değil kafayla yapılır. Tur organizasyonu değildir. Katılımcı ekiplerimiz bunu bilen seçkin, profesyonel yürüyüşçülerden oluşmaktadır. Kendini dağcı, dağcılığı da çok özel bir meziyet, daha da anlaşılır söyleyelim marifet zannedenlere, özellikle vesikalılara göre hiç değildir.

Bu hafta Bolu merkeze bağlı Topardıç köyünden başlayıp vahşi bir araziden geçerek Mudurnu Sarpıncık köyüne ve oradan Aladağ çayının Seben sınırları içinde kalan derin vadisine uğrayıp sonra yine vadi manzaralı Kabakköye ve hemen dibindeki burun tepeye tırmanacağız. Burun tepenin muhteşem manzarasında dolu dolu bir gün batımı keyfinin ardından Kızık köyünde yürüyüşümüzü bitiriyoruz.

Çantamıza, sabah kahvaltısı ve öğlen molasında yemek için sandeviç, yürürken canımız çektikçe yemek için yeşil ya da siyah zeytin, gofret, çikolata ya da meyve ve 2 litre su koymayı unutmuyoruz. Yağmurluğumuz yaz kış her şartta mutlaka çantamızda olacak.

Ve dahası artık doğada Kış koşullarında yürüyoruz çantanıza fener, yedek pil, eldiven ( gerekirse çift ), bere, yedek çorap ve polar koymayı sakın ihmal etmeyin.

Hep yaptığımız gibi Pazar sabahı Sarının yerinde keyifli kahvaltının ardından yönümüz Gerede - Bolu ve sonra Mudurnu yolundan 1210 rakımlı Topardıç köyü olacak. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra yürüyüşün ilk dakikalarında Göknar ağaçlarının mutlak hakimiyetindeki orman yolunu kullanarak 1550 yükseltideki ilk soluklanma noktasına tırmanacağız. Sonra orman yollarını takip ederek Mudurnu'nun yaylalarına uğrayarak 1200 rakımdaki Sarpıncık köyüne kadar birinci kademe akıllı uslu inişimizi yapacağız. Sarpıncıktan sonra Göknar hakimiyetinden kurtulup, daha sarp, keskin ve sertleşerek ardıç ve sarı çam kontrolune giren arazide 900 rakımda, dar bir vadide kıvrılan Aladağ çayına kadar inişimiz aksiyonlar eşliğinde sürecek. Ve işte rotanın zor bölümü Aladağ çayını eski bir köprü ile geçtikten sonra başlayacak. 900 rakımdan başlayacak tırmanışımız Kabak köye uğrayıp sonra dibindeki 1510 rakımlı Burunca tepeye kadar sürecek. Yaklaşık 4 kilometrede 600 metre yükseleceğiz. Burunca tepenin en uc noktasında güneyimizde Eskişehir topraklarına kadar uzanan irili ufaklı tepeleri, kuzeyimizde Mudurnu, Taşkesti, Bayramtepe manzaralarına gün batımını katık ettikten sonra sakin bir iniş temposu ile 4 kilometre doğuda duran Kızık köyünde yürüşümüzü bitiriyoruz.
Elbette ki hepsinde olduğu gibi bu yürüyüşümüzde de mümkün olduğu kadar başlangıçtaki ilk adımımızdan bitiş noktasına kadar güzel manzaralar eşliğinde keyifli bir rotada enerji dolu, heyecanlı bir gün geçirmeyi hedefliyoruz.

Uyarı - 2
Çok doğaldır bir maniniz çıkar ve daha evvelce katılacağınızı bildirdiğiniz etkinliği iptal etmek istersiniz, lütfen çekinmeden vakitlice iptal ediniz. Cumartesi günü saat 18:00'den sonra, gecenin kör saatinde ya da yürüyüş gününün sabahında keyfi olarak katılımını iptal edenler rehber tarafından çıkmamak üzere "bir daha yürüyüşe katılamayacaklar" listesine alınır.

Yürüyüşün zorluk derecesi;
Bu yürüyüşümüz yeni rota ile düzenli Pazar yürüyüşleri yapan arkadaşlar için rahat bir rotadır. Rotanın bütünü kısa - orta ölçekli iniş ve çıkışlarla süslüdür. İniş fasıllarında arazide sert keskin hareketler olabilir.

Hep söylüyorum, Yenirota Doğa yürüyüşleri kesinlikle bir " katılımcıyı hoş tutma, eğlendirme " etkinliği değildir. Yürüyüşçülerimiz her zaman orta ile zor arasında bir yürüyüşe hazırlıklı gelmelidir. Sonra "hiç böyle bir yürüyüş ummuyordum.. mahvoldum...öldüm...bittim..." olmasın.

Şehir içinde düzenli yürüyenler, düzenli şehir sporu yapanlar için kendilerini deneyebilecekleri bir rotadır. Ama yine de zorlanacaklardır.

Masabaşı çalışan, 3000 metrelerde orman bekleyen süper kafalar, hareketsiz yaşayanlar için uygun değildir. Hiç bir zaman tavsiye etmiyorum. Elbette ki bir gününüzü ayırdığınız bu Pazar Doğa Yürüyüşü esnasında yorulacaksınız.

23 Aralık 2018 ; Pazar  Herzamanki gibi Kızılay'da buluşma ve hareket saatimiz 06:30

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.
Başlama saati : 10:30
Bitiş saati : 18:30
Ankara'ya varış : 21:30
Toplam; 20 - 23 Kilometre aralığında yürüyeceğiz.