9 - 10 Mart 2013 ; Cumartesi-Pazar
Pozantı, Belemedik - Çakıt Vadisi - KuSCular - KAPIKAYA Kanyonu9 - 10 Mart 2013 ; Cumartesi-Pazar Pozantı, Belemedik - Çakıt Vadisi - Kuşçular - Kapıkaya Kanyonu

9 - 10 Mart 2013 tarihlerinde ilk çadır konaklamalı gezimizi gerçekleştireceğiz birbirinden harikulade, dolu dolu iki gün yaşayacaksınız.
1 nci gün Pozantı, Çakıt Vadisini,
2 nci gün vadinin devamı olan Kapıkaya Kanyonunu yürüyeceğiz.

8 Mart Cuma akşamı Adana, Pozantı'ya yola çıkacağız. Varış noktamız, Pozantı'nın Belemedik köyü. Belemedik'te 1903 ila 1925 yılları arasında Bağdat Demiryolları İnşaat Şirketi Alman Phlipp Holzmann şirketinin inşaa ettiği ve bugün yıkıntılarının olduğu mevkiide sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra önce kısa bir Belemelik turu atacağız.
Belemedik tarihi,Osmanlı'nın son dönem,Milli mücadelenin tüm dönemini birebir ilgilendiren bir hareketli tarihe sahiptir. Çukurova'nın işgalinde kilit rol oynayan Belemedik,Alman Mareşal Otto Liman Von Sanders'e göre en son savunma yapılacak çok stratejik bir bölge olarak Alman Merkez Ordu karargahı yapılmıştır.Ortadoğu'dan çekilen Alman kuvvetleri burada toplanmış ve tahliyeleri, 19 Şubat 1919 a kadar buradan yapılmıştır. 3 ila 10 Nisan 1920 tarihleri arasında Fransız işgaline son veren Sinan Tekelioğlu ve Kuvvayı Milliye ile Fransız ve Ermeni güçleri arasında Belemedik'te kanlı çarpışmalar gerçekleşmiş,Belemedik bu arada dinamit ve el bombaları nedeniyle çok tahrip edilmiştir.Daha sonra Ankara Antlaşması ile Fransızların Caber Kalesi gibi bir statüye sahip kılınarak harb ganimeti olarak istedikleri Belemedik bu kez bilinçli bir yıkıma uğramıştır.1925 te tünel inşaatleri bitince şantiyeler taşınmış,1968 dede küçük bir heyelan nedeniyle devlet eliyle Belemedikliler,Adana,Tarsus ve Mersin'e dağılarak yerleşmişler,şimdilerde de geri dönmek için uğraş vermektedirler. İşte 1800 lü yıllardan 1970'li yıllara kadar Belemedik'te meydana gelen olayları hissederek atacağız kısa Belemedik turumuzu.

Devamında Belemelikten ayrılan toprak yolu izleyerek 15 kilometre uzunluğunda ve üzerinde tren yolu tünelleri bulunan Çakıt vadisine gireceğiz. Yolculuğumuz boyunca kullanacağımız toprak yolun solunda,altımızda 500 ile 700 metre derinliğimizde akan dereyi seyredeken yükseklik duygusunu iliklerimize kadar yaşayacağız.
Gece kamp yerimiz 600 rakımlı, Çukurova'yı tepeden gören, Adana'ya 40 km mesafedeki Hacıkırı köyü.

Sabah 07:00 kalkış ve kahvaltı. Kampımızı toplayıp süratle Varda köprüsüne yola çıkacağız. Köprüde kısa bir fotoğraf molası verdikten sonra Çakıt vadisinin ikinci bölümünü yaşamak, Kapıkaya kanyonunu yürümek üzere Yerköprü köyüne gideceğiz. Köyden itibaren toprak yolu kullanarak Kapıkaya köyüne uğrayan dere boyunca yürüyeceğiz. Minibüsümüz bizi Kapıkaya köyünde bekliyor olacak.

Adana'da kebap molasından sonra Ankara'ya döneceğiz.

Doğa Yürüyüşlerine Katılmadan Evvel " Dikkat " Başlığı Altındakileri Mutlaka Okuyun.


8 Mart Cuma günü minibüsümüz
TCK-DSi arasındaki Park yerinden 22:00'de hareket edecek.
- 22.08 MKütüphane - Turizm
- 22.10 Armada
- 22.20 Gölbaşı
- Sabah 05:00 Aksaray, Ulukışla üzerinden Pozantı, Belemedik varış.


Ankara'ya dönüş : 10 Mart 2013, Pazar 20:30

Bilgi :
Ergün Erdem
505 236 78 89
yenirotatr@gmail.com